Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čeští studenti z Fridays For Future chtějí diskutovat s Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí, o konci těžby a spalování uhlí

29.9.2020
PRAHA [Fridays for Future]
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896

Po celém světě minulý pátek 25. 9. studenti a studentky z hnutí Fridays For Future organizovali další globální stávku za klima. Kvůli současné pandemii koronaviru se na mnoha místech konala v alternativní podobě. Čeští středoškoláci kvůli zdejší situaci stávku neuspořádali. Místo stávky poslali otevřený dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. V dopisu ho vyzvali ke schůzce.

Na setkání by rádi řešili aktuální vývoj jednání o konci těžby a spalování uhlí v České republice, o kterém má během následujících týdnů rozhodnout vládní Uhelná komise. Její vznik inicioval právě ministr životního prostředí Richard Brabec loni v březnu, v reakci na první tuzemské studentské protesty. Ministr Brabec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem komisi předsedají.

Podle původních proklamací měla určit průběh útlumu těžby a spalování uhlí do září tohoto roku. Podle současného plánu má rozhodnutí padnout na přelomu listopadu a prosince. "Očekáváme však, že klíčová jednání probíhají již nyní. Jelikož chceme, aby byl při tomto rozhodování vyslyšen i náš hlas - hlas mladší generace - žádáme vás touto cestou o schůzku," píší studenti v dopisu.

Konec těžby a spalování uhlí je nutným krokem k dosažení uhlíkové neutrality a zmírnění dopadů lidské činnosti na klima. Právě při těžbě a spalování uhlí v České republice vzniká nejvíce emisí skleníkových plynů, které jsou podle vědců příčinou globálního oteplování a změn klimatu. Drtivá většina států světa se k uhlíkové neutralitě a zamezení oteplení o 1,5 °C, před kterým varuje mezivládní panel pro klima (IPCC) při OSN, zavázala v Pařížské dohodě.

Státy Evropské unie se v loňském roce zavázaly k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a již dříve ke snížení emisí skleníkových plynů o 40% do roku 2030. Na začátku října bude Evropská rada projednávat navýšení tohoto cíle. Ekologické organizace včetně Fridays For Future požadují jeho navýšení na nejméně 55, ideálně však na 65%. Zvýšení na 55 procent navrhuje Evropská komise, Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu navrhnul zvýšení na 60.

"Navýšení těchto cílů je nutné pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, udržení globálního oteplení pod 1,5 °C, naplnění cílů Pařížské dohody a rychlou a spravedlivou transformaci naší společnosti směrem k udržitelnosti." říká Zaira Tuháčková z Fridays For Future

"Klimatická krize za uplynulý rok pokročila. Mohli jsme sledovat hořící Austrálii, nyní se ocitla v plamenech Kalifornie, hladina oceánů se vlivem oteplování zvedá, a vyhání tak další stovky lidí z jejich domovů. V České republice v posledních letech zažíváme neúprosné dlouhodobé sucho, jehož drtivé důsledky příliš nezmírní ani letošní dočasný návrat k normálu." osvětlují nutnost těchto kroků studenti ve svém prohlášení.

"Pokud má uhelná komise rozhodnout do konce tohoto roku, je klíčové bavit se o konci uhlí teď. Politici by měli převzít zodpovědnost za klimatickou krizi, postavit se jí čelem a začít ji řešit. Je na čase vyložit karty na stůl a říct si, kdy s uhlím chceme a můžeme skončit." okomentoval žádost o schůzku mluvčí hnutí Fridays For Future Petr Doubravský.

Poslední demonstraci organizovalo hnutí ve spolupráci s dalšími organizacemi, mj. s Greenpeace, Hnutím DUHA nebo místní litvínovskou iniciativou Kořeny, na začátku září. Demonstrace Za budoucnost bez uhlí proběhla před elektrárnou Počerady, která patří k největším tuzemským znečišťovatelům. Organizátoři společně formulovali požadavky, například ukončení spalování uhlí v elektrárnách do roku 2030 a v teplárnách do roku 2035.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz