Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM bude letos poprvé součástí veletrhu URBIS a zaměří se na cirkulární ekonomiku ve veřejných zakázkách

29.7.2020
Praha [INCIEN]
Autor: Ivana Hekerle, tel: 777563943

Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9. I díky svému výročí se letošní ročník bude zabývat bilancováním posledních pěti let a tím, kam se cirkulární ekonomika v regionech posunula. Stěžejním tématem se zároveň stane cirkulární ekonomika ve veřejných zakázkách. Na konferenci proběhne oficiální podpis tzv. Memoranda Green Deal, kterým se zaváží zástupci ministerstev spolu s představiteli firem, územních celků či neziskových organizací společně prozkoumat možnosti aplikace cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek. Chybět nebudou ani příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí či možnosti diskuze s odborníky o cirkulárních tématech a networking.

Konference účastníkům nabídne mnoho zajímavých bodů, za pozornost však rozhodně stojí představení výsledků dosud největšího provedeného cirkulárního skenu pro města a obce v Česku, pro hlavní město Prahu. Ten byl realizován v rámci výzkumného projektu ODPAD ZDROJEM ve spolupráci INCIEN s holandskou Circle Economy Amsterdam, která bude na konferenci také zastoupena a projekt blíže představí. “Díky spolupráci jsme si ověřili, že princip cirkulárního skenu umožňuje obcím definovat oblasti, které mají největší potenciál pro aplikaci principů cirkularity, a prezentaci holandských partnerů tak můžeme už dnes doplnit o konkrétní pilotní projekty, které se nám v Praze podařilo nastartovat,” popisuje Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární ekonomiky.

Program celé akce dále reaguje na aktuální témata, jako jsou cirkulární radnice ve městech a obcích, plánované legislativní změny nebo aktuálně často diskutované cirkulární veřejné zakázky. “V rámci veřejného zadávání se ročně investují finance v řádech stovek miliard do projektů, u kterých je možné kromě parametru ceny používat i kritéria kvality – a tedy cirkulárních aspektů. Proto vyjma příkladů dobré praxe otevřeme na konferenci ODPAD ZDROJEM i diskuzi o tom, jak dobře nastavit výběrové řízení, které zohledňuje využití recyklátů, ať už jde o nákup kompostérů nebo rozsáhlé stavební projekty,” objasňuje Soňa Jonášová. Je důležité si uvědomit, že odpady je možné měnit na druhotné suroviny a následně na zdroje pouze ve chvíli, kdy je začneme nejen produkovat, ale také cíleně a efektivně poptávat a využívat. “Jen tak je možné využít kruh, který stojí na ekologické, ale i ekonomické udržitelnosti. Jen poptávka je cesta, jak zamezit nízké míře vytříděných surovin, na které doplácí primárně obce,” doplňuje Jonášová.

Konferenci ODPAD ZDROJEM pořádá tak jako v předchozích letech Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), nově však společně se svojí sesterskou organizací CIRA Advisory. Cílí především na zástupce krajů, měst a obcí, ale také na lídry v inovacích, startupy, aktivní občany a akademickou obec. Celý veletrh bude mít dvě části, první den proběhne odborná konference za účasti českých i zahraničních řečníků, druhý den se pak návštěvníci budou moci zúčastnit workshopů na vybraná cirkulární témata. Důležitou součástí je i bohatý doprovodný program, mnoho prostoru pro navazování kontaktů i večerní společenské setkání. Samozřejmostí je občerstvení z lokálních zdrojů a místní farmy.
Novinkou letošního roku je spojení se s veletrhem URBIS SMART CITY, a tak účastnici budou moci během volného prostoru využít možnost návštěvy samotného veletrhu nebo se účastnit doprovodných akcí, organizovaných přímo BVV. Záštitu nad konferencí ODPAD ZDROJEM letos navíc oficiálně převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Registrovat se na konferenci je možné na webových stránkách www.odpadzdrojem.cz. Přehled témat, která budou během dvou dnů diskutovaná, najdete na webu.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz