Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Aktuální komentář Jiřího Beneše k předložení novely mysliveckého zákona

14.5.2020
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Komentář Jiřího Beneše z Hnutí DUHA, reagujícího na předložení novely zákona o myslivosti ministerstvem zemědělství vládě:

"Ministerstvo uznalo výtky mnoha odborných organizací i orgánů státní správy a zakomponovalo do podoby novely zákona o myslivosti mechanismus odvozování plánu lovu spárkaté zvěře na základě míry jimi způsobených škod v lesích. Od Ministerstva jsme však čekali opravy i dalších nešvarů. Především posílení vlastnických práv majitelů pozemků a vymazání chráněných zvířat ze seznamu zvěře. Problémů v zákoně o myslivosti je tolik, že je třeba začít urychleně pracovat na jeho zcela nové podobě."

Kontext:
Sucho, které sužuje naše zemědělství, negativně dopadá i na lesy. V kombinaci s nevhodnou druhovou skladbou stromů tak již několik let způsobuje velké hynutí především smrkových monokultur. Pro obnovu rozsáhlých holin bude zásadní pomoc myslivců. Jimi obhospodařovaná spárkatá zvěř nyní spase naprostou většinu mladých listnáčů a jedlí. Na polovině území jich je poškozeno více než 75 %, na čtvrtině území republiky jsou zvěří poškozené prakticky všechny (97 %). Obnova pestrých smíšených lesů není možná bez dočasného snížení početních stavů spárkaté zvěře. Miliardy korun, kterými stát podporuje obnovu lesů, by jinak skončily jako potrava jelení, srnčí a další spárkaté zvěře.

V reakci na podzimní změny v mysliveckém plánování lovu zvěře, vzešlé z poslanecké iniciativy a návrhů Hnutí DUHA, předložilo Ministerstvo zemědělství včera vládě vlastní návrh řešení neúnosně vysokých škod způsobovaných v krajině spárkatou zvěří. Ministerstvo tak upravilo svůj původní návrh, který ostře kritizovaly ekologické a lesnické organizace, vlastníci lesů i zemědělských pozemků, ministerstvo životního prostředí i kraje [1].

Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] více na:
https://www.zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/kraje-ministerstva-odborne-organizace-kritizuji-navrzenou-novelu-zakona-o
https://www.zachranmelesy.cz/cs/clanky/clanky/rovnovaha-lesa-je-narusena-novela-mysliveckeho-zakona-ji-neprospeje

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz