Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spor o Hornbach v Plzni: místo jízdních pruhů pro MHD mají vzniknout zelené střechy a solární panely

7.11.2019
PLZEŇ [Děti Země]
Autor: Martin Hyťha, tel: 606 104 784

Okresní soud Plzeň-město usnesením ze dne 8. října 2019 schválil smír mezi Dětmi Země a firmou InterCora ve sporu o nesplněné závazky ze smlouvy ze srpna 2008 o výstavbě plzeňského Hornbachu. Místo jízdních pruhů pro MHD má InterCora vybudovat tzv. zelené střechy, střešní fotovoltaickou elektrárnu, čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a koupit dvacet kol pro plzeňský bikesharing. Podle Dětí Země je kauza ukázkou neseriózního jednání developerů a nízké úrovně vymahatelnosti práva.

„Po sedmi a půl letech soudního sporu, z něhož většinu času soudy odmítaly žalobu projednat, jsme došli k závěru, že vymahatelnost práva bude záviset hlavně na tom, kdo se dožije konečného rozsudku. Nakonec jsme pragmaticky usoudili, že bude lepší vyjednat náhradní opatření, která mohou alespoň částečně zlepšit životní prostředí, než trvat na dodržení smlouvy, jejíhož plnění ze strany InterCory není možné se domoci,“ říká Martin Hyťha z Dětí Země a dodává: „Výhodou nové dohody je schválení smíru soudem, takže pokud ji firma opět nebude plnit, můžeme využít exekučního řízení.“

Celkem čtyři tisíce m2 tzv. zelených střech, fotovoltaické panely o výkonu 96 kW, dvacet nových jízdních kol pro plzeňský bikesharing a čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily, to je výsledek soudem nařízeného mediačního jednání mezi Dětmi Země a firmou InterCora. Tato opatření nahrazují původní závazky firmy ze smlouvy, jejímž hlavním bodem byl slib, že buď zajistí výstavbu jízdních pruhů pro MHD v ulici U Prazdroje, nebo nebude stavět ani provozovat Hornbach.

Dojednaná opatření směřují k podpoře udržitelnějších druhů dopravy a ke snižování energetické náročnosti, což má také vliv na snižování emisí. Zároveň jsou dohodnutá opatření definovaná tak, aby jejich uskutečnění nemohly komplikovat další subjekty, zejména město Plzeň.

„Ekologické spolky bývají při diskuzi o podobných záměrech mnohdy kritizovány za malou ochotu hledat kompromisy s developery. Po této zkušenosti ovšem jen stěží můžeme takový postup doporučovat, neboť hrozí, že firmy své závazky nesplní, přičemž vymahatelnost smluv je pak vzhledem k fungování soudů žalostná. Záměry škodlivé pro životní prostředí, jako byl tento obří hobbymarket v centru Plzně, je prostě potřeba kategoricky odmítnout,“ shrnuje své zkušenosti Martin Hyťha.

Děti Země výstavbu obchodního centra U Prazdroje kritizovaly od listopadu 2006 zejména kvůli zvýšení intenzity hluku, znečištění ovzduší a zhoršení dopravní situace. Nakonec dne 6. října 2008 přistoupily na smluvní kompromis a stáhly své odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí. InterCora se ve smlouvě zavázala splnit několik ekologických opatření, včetně vyhrazených pruhů pro MHD, s tím, že pokud se mu to nepodaří, nepostaví ani Hornbach. Tento svůj závazek nikdy nesplnila.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz