Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

SANANIM sdílí na mezinárodním poli pozitivní zkušenosti v oblasti snižování rizik spojených s užíváním drog

5.10.2016
PRAHA [SANANIM o.s.]
Autor: Agáta Jankovská, tel: +420 777 242 823

Běloruská delegace složená ze zástupců státních a nestátních organizací působících v oblasti drogové prevence a léčby navštívila Českou republiku s cílem získat zkušenosti týkající se drogové politiky. Pracovní cestu pro delegaci organizuje nezisková organizace SANANIM z.ú., která je v ČR jedním z nejstarších a dnes i největších nestátních poskytovatelů služeb v oblasti prevence, péče a léčby závislostí na nealkoholových drogách.

Součástí programu delegace je setkání se státními institucemi (například s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky, Národním monitorovacím střediskem pro drogy a drogové závislosti), službami neziskových organizací (např. s nízkoprahovými zařízeními SANANIM), adiktologickými službami (např. s Klinikou adiktologie 1. LF UK) a akademickou sférou. Program probíhá od 3. do 5. října.

„Českou republiku jsme si vybrali proto, že ji vnímáme jako nejúspěšnější zemi z bývalého východního bloku, co se týče programů na snižování zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním drog (tzv. harm reduction programů),“ říká Natalia Podogova, konzultantka pro styk s vládou organizace EHRN (Eurasian Harm Reduction Network). „Ačkoliv tyto programy mají i v ČR své problémy, zejména v oblasti financování, které je postavené na roční bázi bez dlouhodobějšího rámce, z pohledu Běloruska vypadají dokonalé. Bělorusko dnes začíná programy snižování rizik podporovat a právě stojí před velkým úkolem: integrovat je do veřejného zdravotního systému. Přijeli jsme se poučit, jak vládní podpora v ČR funguje, jak je řešeno financování a jak vypadá celkové schéma drogové politiky.“

SANANIM je členem EHRN (Eurasian Harm Reduction Network), kontinuálně spolupracuje s organizací i jejími členy na vybraných projektech.

„Tématem třídenní pracovní cesty běloruské delgace je struktura drogové politiky – financování drogových služeb, systém protidrogové sítě, programy zaměřené na snižování rizik a jejich efektivita,“ vysvětluje Jiří Richter, ředitel SANANIM z.ú. „Pro ČR je velké štěstí, že zde drogová politika byla definovaná už na začátku 90. let a intervenční programy jsou u nás funkční. Jen pro příklad: v našich terénních programech a kontaktních centrech jsme denně v kontaktu s téměř 300 uživateli drog, vyměníme(!) denně 3500 stříkaček, ročně odhalíme kolem 80 případů žloutenky typu C, kolem 20 případů syfilis a několik případů HIV. I díky tomu je u nás mezi uživateli drog pouze kolem 1 % HIV pozitivních osob, zatímco v Bělorusku je to 20 – 30 %. Zátěž pro společnost a riziko dalšího šíření jsou v tomto případě nesrovnatelné. Jsme rádi, že se o své zkušenosti můžeme podělit, protože přeci jen žijeme v jednom prostoru – hranice se stírají a volný pohyb přináší nejen to pozitivní, ale i negativní. Už přes dvacet let je naším cílem rizika minimalizovat.“

Pracovní setkání s obdobným zaměřením, tentokrát pro gruzínskou delegaci, je naplánováno na listopad tohoto roku, výhledově připravuje SANANIM i program pro delegaci z Tádžikistánu.

SANANIM je v ČR jedním z nejstarších a dnes i největších nestátních poskytovatelů služeb v oblasti prevence, péče a léčby závislostí na nealkoholových drogách. V současné době provozuje dvanáct hlavních zařízení a realizuje řadu rozšiřujících a doplňujících projektů či programů. Mezi nejvýznamnější patří telematické poradenské a informační služby (Drogová poradna, Internetová léčebná intervence, Alkotest aj.), program pro práci se specifickými skupinami a program pro matky s dětmi. Další projekty se zaměřují především na vzdělávání, primární prevenci, publikační činnost a zahraniční spolupráci. Významné jsou i všechny aktivity realizované v rámci samostatného právního subjektu (zřízeného a stoprocentně vlastněného SANANIMem) – SANANIM Charity Services, s. r. o., (Café Therapy, U Karáska) i servisních organizací SANANIM SOS, s. r. o., (externí vzdělávání) a SANANIM 4D, o. p. s. Činnost organizace dnes zabezpečuje přes 134 stálých zaměstnanců a 15 externistů.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz