Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Podporou vzdělávání v Malém Tibetu navazuje česká neziskovka na odkaz přátelství Havla a dalajlámy

5.10.2016
OLOMOUC [Brontosauři v Himálajích]
Autor: Romana Vylitová, tel: 723138565

„Od dalajlámy jsme získali již 3,5 milionu korun na komplexní rozvoj školy v Malém Tibetu“, říká Sázel. „Dalajláma si velmi vážil Václava Havla a finanční podporu vnímá jako způsob, jak pokračovat v jeho odkazu a je rád, že si prostřednictvím naší organizace k sobě nacházejí Češi a Tibeťané cestu,“ dodává Sázel.
K tomu, aby Brontosauři v Himálajích dokončili stavbu školního internátu a umožnili dětem kvalitní studium, shánějí 500 Himálajských patronů. Za libovolně vysoký měsíční příspěvek se patroni budou moci blíže seznámit nejen se školou, ale také s obyvateli vesnice Mulbekh, a to prostřednictvím elektronického zpravodaje nebo osobně. Mohou totiž do Malého Tibetu odjet jako dobrovolníci a učit na zdejší škole nebo se jako turisté mohou zúčastnit každoročního kurzu buddhismu nebo tibetské medicíny. Pokud nechtějí nikam cestovat, mohou se v Česku zúčastnit buddhistického kurzu. „Pokud chcete podpořit tibetskou kulturu, přidejte se ke skupině Himálajských patronů. „ Myslím si, že Češi jsou mnohem dále v technických oborech a Tibeťané zase v duchovní a spirituální rovině. Také je obdivuhodná tradice a systém jejich medicíny, popřípadě a jak pečlivě dbají na mezilidské vztahy. Jsem přesvědčen, že si máme vzájemně co předat a přál bych si, abychom tím přispěli k odkazu přátelství Václava Havla a Dalajlámy a drželi jej aktivní i v současné době,“ říká předseda Jiří Sázel.

Jak můžete podpořit činnost Brontosaurů v Himálajích?
• Staňte se Himálajským patronem
• Přispějte na podporu školy v Mulbekhu na účet 107-3766990267/0100
• Zúčastněte se některého benefičního kurzu buddhismu nebo tibetské medicíny přímo v Indii nebo v České republice
• Buďte naším dobrovolníkem

Dalajláma a Havel
Havel poprvé pozval dalajlámu do tehdejšího Československa v únoru 1990. Byl tehdy prvním státníkem na světě, který pozval a setkal se dalajlámou a inspiroval tím jiné, přestože jeho návštěva opakovaně vzbuzovala a vzbuzuje kritiku Číny. Tento čin stvrdil přátelství a propojení našich národů a také vyslal silnou zprávu, za jakými hodnotami Češi stojí.
Dalajláma se svým přístupem a jednáním postaral o výraznou popularizaci buddhismu a otázky tibetského osvobození, v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír za prosazování nenásilné politiky vůči Číně.
O organizaci Brontosauři v Himálajích:
Základní článek Hnutí Brontosaurus Brontosauři v Himálajích má statut pobočného spolku. Škole Spring Dales Public School v severoindickém Mulbekhu pomáhá od roku 2008. Podporuje komplexní rozvojový plán školy Spring Dales Public School, jejímž cílem je rozšířit kapacitu současné školy pro 350 dětí a zlepšit kvalitu vzdělávání. Nový školní kampus bude energeticky závislý na solární energii a postaven z lokálně dostupných materiálů. Studium bude finančně dostupné lidem všech sociálních vrstev a povede děti k rozvoji intelektu, manuálních dovedností a rozvoji morálních hodnot podle buddhistického učení. Více na www.brontosaurivhimalajich.cz.

Kde leží Malý Tibet?
Malý Tibet leží v severní Indii, ve státě Džammú a Kašmír, leží v Himálaji oblast Ladak, které se říká Malý Tibet proto, že je zde kultura, život a geografie velmi podobná Tibetu. Žijí zde desítky tisíc tibetských migrantů a jejich potomků kteří sem prchli ze sousedního Tibetu po krvavém vpádu v roce 1949. Jedná je vlastně o poslední místo na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena.

Kontakt:
PR: Romana Vylitová
Tel. 723 138 565
komunikace@brontosaurivhimalajich.cz

Jiří Sázel, předseda Brontosaurů v Himálajích
predseda@brontosaurivhimalajich.cz
Tel. 603 534 730
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz