Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na kolotoč se vybírá na divadelní pouti i v Letenských sadech

14. 7. 2016 - PRAHA [Econnect]

Městská část Praha 7 ve spolupráci s Národním technickým muzeem více než rok sbírá finanční prostředky na obnovu Letenského kolotoče. V letních měsících se k jejich aktivitě připojili i divadelníci ze souboru Ty-já-tr, který každoročně putuje po středočeských vesnicích. Výtěžek z letošního ročníku Putování s Huculem půjde právě na konto veřejné sbírky na obnovu kolotoče. Do sbírkových kasiček mohou nově přispět i návštěvníci Letenských sadů.

„Po vzoru starých komediantů putujeme každoročně od vesnice k vesnici s povozem taženým dvěma huculskými koňmi po Kokořínsku a hrajeme divadlo. Výtěžek z dobrovolného vstupného je vždy věnován na dobročinné účely. Účastníci se tento rok rozhodli podpořit Letenský kolotoč, a tak jsme se domluvili s Prahou 7, kde máme v divadle Radar svou domovskou scénu,“ vysvětluje principálka divadelního souboru Ty-já-tr Radka Tesárková.
Lidé mohou během celého léta přispět také do kasiček v Letenských sadech. Pomocníci v tričkách s logem Letenského kolotoče již od začátku července v odpoledních hodinách rozdávají letáčky a vybírají do putovní kasičky.

„Kasičky jsou dlouhodobě umístěny v informačních centrech Prahy 7 a jednu také najdete v Národním technickém muzeu. V létě ale lidé tráví hodně času venku, a tak jsme k nim chtěli sbírku dostat blíž. Výtěžek budeme znát až v září, jelikož chceme kasičku využít také na větších poprázdninových akcích, jako je Zažít město jinak,“ uvedla Hanka Třeštíková, radní pro kulturu a sousedské vztahy.

Letenský kolotoč je jedním z nejstarších podlahových kolotočů na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmašé natřenými stříbřenkou.

V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR bude ještě v letošním roce zahájena oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení, která bude stát 4 miliony Kč. Ta by měla být dokončena v průběhu příštího roku. Navazovat bude oprava interiéru kolotoče, na kterou je realizována veřejná sbírka.

Na opravu Letenského kolotoče lze přispět do veřejné sbírky na transparentní účet: 107-9304750207/0100.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz