Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

BUZZ talks: diskusní večery o environmentálních tématech

25.2.2016
Praha [Institut cirkulární ekonomiky, z.ú.]
Autor: Anežka Tkáčová, tel: +420 721 383 618

Uvedení konceptu projektu BUZZ talks včetně evaluace a příkladu proběhlých večerů a pozvánky na chystané akce.

-BUZZ talks -
přednáškově diskusní večery na aktuální environmentální témata
Na konci roku 2015 proběhly v Auditoriu Veletržního paláce v Praze 7 přednáškové diskusní večery. Každý z nich byl zaměřen na trochu jiné téma, nicméně téma hlavní všechny spojovalo - PLÝTVÁNÍ JÍDLEM. Zveřejňujeme zde nejzajímavější výroky našich řečníků:
1.večer – 26. 11. 2015 - Produkce
„V rámci diskuse o plýtvání potravinami je třeba se podívat také na způsob pěstování těchto potravin a souvislosti kolem nich. Velkým problémem je eroze vlastnictví půdy.“ Kateřina Zimová (CooLAND)
„Kritérií na vlastnosti ovoce odběratelů – velkoobchodníků je velká spousta a často se nesoustředí na chuť produktu, ale pouze na vzhled. Obdobně si také vybírají nakupující v supermarketu. Na farmářských trzích se zákazníci při výběru soustředí spíše na chuť …” Jan Petrásek (pěstitel jablek)
„V ČR neexistuje prozatím možnost měření potravinového odpadu. Veškerá čísla pocházejí z EU, zejména ze Skandinávie. Přesto, že konkrétní čísla nemáme, snažíme se potravinový odpad snižovat tak, jak jen je možné. To zejména z pohledu osvěty a legislativy. ” Irena Zelinková (Ministerstvo zemědělství)

2.večer – 3. 12. 2015 – Distribuce a prodej
„Sodexo dělá okolo 40 tis. jídel denně (10 mil. ročně), z toho 1/2 ročně se musí vyhodit z různých důvodů. Loni bylo vyhozeno 330 t potravinového odpadu. Plán do roku 2025 – žádný recyklovatelný odpad a žádný bio odpad v potravinovém řetězci. Je to velká výzva – obrovské kuchyně, kde v procesu přípravy jídla není čas třídit. ” Daniel Čapek (prezident společnosti Sodexo)
„Dnes již máme k dispozici čerstvé ovoce, zeleninu i pečivo. Denně nám jezdí 1 kamion s potravinami denně. Což bohužel neznamená, že pokryjeme potřeby všem našich klientů. Spolu s množstvím potravin se zvedl i počet našich klientů. Naše technika nyní také stačí max na nynější stav. ” Věra Doušová(Česká Federace potravinových bank)
„Kdyby se měli nakrmit všichni lidé na Zemi, kteří momentálně trpí hlady, stačilo by aby se ze všeho vyplýtvaného jídla zachránit jen 1/4. Společně s jídlem plýtváme i obrovským množstvím vody. Zejména v oblastech, odkud se expeduje velké množství potravin. Tato voda nemá šanci se navrátit zpět.” Marie Plojharová (analytické centrum Glopolis)

3.večer – 10. 12. 2015 - Spotřebitel
„Zabývám se garbologií, což je v praxi analýza domovního odpadu. Interpretace aktérů byla nejvýraznější právě v kategorii potravinového odpadu – lidé tvrdili něco jiného, než co se našlo v jejich odpadcích. Potravinový odpad je stále vnímám jak něco “co se nedělá”, proto se nepřiznává.” Lenka Brunclíková (katedra antropologie, FF ZČU)
„V naší organizaci se mimo jiné zabýváme také recepty na zpracování přebytků. Jak jde zapojit více lidí – paběrkování (za poslední rok bylo 8 tun zeleniny předáno potravinovým bankám), organizace happeningu “křivá polévka” apod.” Adam Podhola (iniciativa Zachraň jídlo)
„V ČR máme tak neuvěřitelně levné jídlo, že je pro spoustu lidí snazší jej vyhodit než zachraňovat …
… Rozhodnutí zákazníka (restaurace, catering) má velkou moc. V praxi rozhoduje opravdu o všem (např. pravidlo “nesmí nikdy nic dojít” na cateringu).” Michal Hromas (kuchař v Herbivore, catering Nomadis)

4.večer – 17. 12. 2015 – Uzavírání cyklu
V rámci posledního večera vystoupili tito řečníci:
Petr Hanzel (institut Bezobalu), Kateřina Koubová (Institut Cirkulární Ekonomiky), Laura Mitroliosová (Institut Cirkulární Ekonomiky) a Anežka Tkáčová (projekt BUZZ talks).

Shrnující informace o proběhlých akcích včetně odkazů na videonahrávky najdete v článku na serveru Zajimej.se: http://zajimej.se/buzz-talks-zhodnoceni-pilotniho-bloku/
Informace o aktuálních tématech a plánovaných akcích na našich FB stránkách https://www.facebook.com/Buzztalks1/

Chystané akce:
22. 3. 2016 – BUZZ talks: SLOW FASHION aneb jak udržet udržitelnou módu
19. 4. 2016 – BUZZ talks
17. 5. 2016 – BUZZ talks
14. 6. 2016 – BUZZ talks

Akce proběhnou ve Studiu Alta (U Výstaviště 21, Praha 7) od 18:30 do 21:00.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz