Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Trochu jiný prezident

16. 6. 2005 - Tracey Wheatly

Tvrzení „jiná politika je možná“ získává po maďarských prezidentských volbách nový význam. Lászlo Sólyom, první „občanský kandidát“ na hlavu státu v historii země, dosti nečekaně volební klání vyhrál.

Akutní potřeba proměny maďarské politické kultury byla patrná už ze samotného textu Sólyova nominačního oznámení, formalizovaného dopisem podepsaným 110 známými aktivisty a intelektuály. Věta „...po 15 letech fungování ústavní demokracie je naše země domovem více jak tří milionů žebráků“ připomněla povážlivé množství lidí žijících pod hranicí chudoby, jakož i všudypřítomnou skepsi nad možnou změnou jejich situace. Slova „přes všechny vážné problémy je naše politická reprezentace spolu se svou klientelou zaměstnána soukromými spory a snahou urvat co největší podíl z veřejného vlastnictví“ přitom ilustrují neochotu místních veřejných činitelů stávající situaci uspokojivě řešit.

Přestože v žádné ze zemí bývalého východního bloku nemají politikové zrovna dobrou pověst, situace v Maďarsku je opravdu tragická. Většina lidí se cítí být naprosto zklamána jak vládou pravice, tak i politikou levicových kabinetů. V zemi, kde se například pravice staví proti privatizaci a levice intenzivně bojuje za prodej státního majetku do soukromých rukou, podobná skutečnost příliš neudiví. Kandidatura Lászlo Sólyoma, jehož osobnost i aktivity se tradičnímu ideologickému rozdělení politického spektra vymykají, vyšla neutěšeným náladám maďarské veřejnosti dokonale vstříc.

Jeho pomyslné tažení za nejvyšší státní funkcí začalo v podstatě už během masivní vlny protestů vůči vybudování radaru NATO na hoře Zengö. Kampaň za záchranu Zengö, které se Sólyom osobně účasnil, se posléze stala symbolem solidarity, vycházející z obyčejného zdravého rozumu, a také boje za posun klíčových rozhodnutí blíže k lidem. Místní obyvatelé se nechtěli dobrovolně smířit se zánikem přírodních krás, jež přetrvaly celá staletí, jen kvůli jakémusi chorobnému konstruktu bezpečnostní politiky. Podařilo se jim zmobilizovat potřebný potenciál k obhajobě zájmů lokalit na národní úrovni.

Zkušenost se posléze stala i precedentem kampaně „Sólyom prezidentem!“. Lászlo Sólyom se jako uznávaný právník i ekologický aktivista, člen skupiny „Ochránců budoucnosti“, zklamanému občanovi jevil jako ideální volba. Pověst neúnavného ochránce sociálních práv a ctitele tradičních zelených hodnot, minulost nezatížená korupčními skandály a schopnost povznést se nad omezenou politiku stranických zájmů mu zároveň vysloužily důvěru mnoha uznávaných osobností.

Jeho popularita ještě vzrostla po aféře kolem tzv. Bokrošových reforem“, která zacloumala maďarskou politickou scénou v roce 1995. V rámci „ozdravného ekonomického programu“ předložil tehdy levicový kabinet rozsáhlou koncepci strukturální rekonstrukce hospodářského sektoru, vycházející z neoliberální analýzy situace, provedené Světovou bankou. Sólyom, jenž v příslušné době zastával pozici předsedy ústavního soudu, v bouřlivých diskuzích opakovaně poukazoval na četné rozpory mezi tímto programem a sociálními právy, které garantuje maďarská ústava. Bokrošovy reformy nakonec prošly, ovšem v dosti redukované podobě.

Lászlo Sólyom si podobnými aktivitami postupně vybudoval image lidového ombudsmana. V duchu této pověsti též v rámci své inaugurace slíbil, že bude „vždy ve svém úřadu ochraňovat lidskou důstojnost a dopřávat sluchu hlasům slabých a utlačovaných, jež politikové obvykle ignorují“. Přestože se Sólyomovi pravděpodobně ani z prezidentského postu nepodaří zastavit útoky proti Romům, zajistit střechu nad hlavou pro více jak 35 tisíc maďarských bezdomovců, ani přesvědčit vládu ke stáhnutí „speciální vojenských instruktorů z Iráku“, očekává se, že využije svého osobního kouzla a síly vlastních myšlenek k přitáhnutí veřejné pozornosti k společensky aktuálním tématům, jejichž řešení by mělo vycházet z principiální humanity, solidarity a udržitelnosti k přírodě tolerantního hospodářského růstu. Uvidíme, jak se Sólyomovův nový politický styl snese s tradičně náročnými protokolárními úkoly maďarského prezidenta.


Autorka je koordinátorkou maďarské iniciativy Chraňte budoucnost (Protect the Future - Vedegylet).
Článek byl publikován 7. června 2005 na webových stránkách http://www.zpok.hu/vedegylet

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Vedegylet - Protect the Future

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz