Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Letní škola soběstačnosti naučí, jak se spoléhat sami na sebe

1.7.2015
HOSTĚTÍN [Ekologický institut Veronica, Centrum Veronica Hostětín]
Autor: Hana Machů, tel: 739569264

Každému, koho láká dosažení alespoň částečné soběstačnosti v zásobování potravinami, vodou a energií, kdo nechce být stále závislý na dodávkách paliv, na světových cenách surovin a na průmyslově zpracované stravě, bude patřit letošní Letní škola soběstačnosti. Pořádá ji koncem srpna Ekologický institut Veronica v Hostětíně. Teoretický výklad doplní řada konkrétních praktických příkladů, ukázek a exkurzí do míst, kde se teorie již stala skutečností.

Účastníci se nejprve seznámí s tématem energetické soběstačnosti. Ověří si, jaké jsou možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na vlastní kůži si také vyzkouší, jaké to je bydlet v pasivním domě. Druhý den bude patřit hospodaření s vodou. Zájemci pod vedením zkušeného odborníka se dozví vše potřebné o využití dešťové vody, kořenových čistírnách odpadních vod či recyklaci šedé vody.

Program třetího dne bude naplněn cestou za příklady dobré praxe. Cílem exkurze bude statek rodiny Přímalových pod rozhlednou Vartovna ve Vsetínských vrších. Přímalovi se soběstačnému způsobu života věnují již sedmým rokem. Na jejich pozemku návštěvníci uvidí, jak rodina hospodaří s vodou, pěstuje zeleninu a ovoce, chová zvířata, vyrábí elektřinu či opravuje domek. Součástí návštěvy bude i ochutnávka sýrů.

Čtvrtek bude zaměřen na potravinovou soběstačnost. Účastníci se seznámí s principy permakulturního designu, zakládání vyvýšených záhonů (ohněm a klasicky), mulčování a kompostování. Poslední den bude mít každý z účastníků letní školy možnost zamyslet se nad svou vlastní cestou k soběstačnosti a vypracovat si osobní strategii.

„Letní školu pořádáme již tradičně a bývá o ni velký zájem. Letos jsme zařadili nové atraktivní téma – soběstačnost“, říká o akci organizátorka Eliška Suchanová. „Pozorujeme zvyšující se zájem lidí o využívání místních zdrojů, o opravu domů, samozásobitelství v dodávkách elektřiny, stále více lidí má zájem o přírodní zahradničení a pěstování plodin v souladu s přírodou. Pokud se tímto tématem zabývají nebo začnou zabývat, tak potřebují praktické a detailní informace a odborné zkušenosti, což jim nabízíme na naší Letní škole“.

„Letní škola tématicky reaguje na změnu klimatu, jejíž důsledky budeme v České republice stále více vnímat. Budeme si muset zvykat na déletrvající sucha, větší letní vedra, rozsáhlejší a častější povodně či vichřice či na problémy s podzemní vodou – a zvýšení soběstačnosti v jídle, energiích, bydlení a hospodaření s vodou je jedna z možných forem adaptace na změnu klimatu“, vysvětluje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Nemusíme se toho bát, je potřeba změnu přijat jako příležitost ke změně svého chování a vzít ji jako výzvu k tomu, abychom se naučili více spoléhat na sebe a nikoliv na stát. Abychom uměli využívat dešťovou vodu a zadržovat ji v krajině, abychom byli schopní vyrábět energii přímo v místě ze slunce nebo jiného obnovitelného zdroje a uměli snížit její spotřebu v domácnostech, abychom byli připravení na extrémní jevy počasí a jejich možné následky, a to třeba i tím, že budeme mít doma či na zahradě dostatečnou zásobu potravin. Lidí, kteří si toto uvědomují a rozhodli se chovat zodpovědně ve vztahu k měnícím se podmínkám, naštěstí hodně přibývá. Tím, že jim ukážeme některé příklady dobré praxe a budou moct své záměry diskutovat s ostatními, jim v jejich směru pomůžeme. A díky tomu, že je konání akce podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnstka a Norska v rámci EHP fondů, jsme si mohli dovolit pozvat vynikající lektory a přitom ponechat nízký účastnický poplatek“, dodává Gaillyová a zve zájemce o návštěvu stránek www.hostetin.veronica.cz, kde naleznou další informace včetně přihlášky na akci, která se rychle plní.

Kontakt: Eliška Suchanová, eliska.suchanova@veronica.cz, tel. 572 630 670.
Informace o akci: http://hostetin.veronica.cz/letni-skola-sobestacnosti


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz