Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Šelmí hlídky mají za sebou 15. úspěšný ročník. Došlo i na unikátní setkání s rysem

20.5.2015
PRAHA [Hnutí DUHA]

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA, které pomáhají chránit a mapovat výskyt velkých šelem na Šumavě, v Pošumaví a na česko-slovenském pomezí, mají za sebou další úspěšný ročník. Zapojilo se celkem 205 dobrovolníků, kteří kromě stovek důkazů o přítomnosti velkých šelem měli letos štěstí i na setkání s divokým rysem a dalšími vzácnými zvířaty.

Dušan Rybář se Rysích hlídek zúčastnil i se svým dvanáctiletým synem Simonem. Při stopování starších rysích stop si všimli rysa, který poklidně seděl na nedaleké skále a pozoroval je. Byl vzdálený pouhých 30 metrů.

Simon Rybář, dobrovolník Rysích hlídek, řekl: "Setkal jsem se s bájným tvorem obklopeným záhadami a zvěstmi o krvelačné bestii - rysem. Čím více jsem se přibližoval, čím více jsem se cítil jako kořist, tím více jsem si uvědomoval, že všechny mýty o tomto tvoru jsou nepravdivé. Nestála přede mnou krvelačná bestie, nýbrž člověku neškodný, úctyhodný obyvatel lesa."

O týden dříve se dobrovolníci Rysích hlídek setkali s jiným rysem [1] v opačné části Šumavy. Několik minut mohli pozorovat tohoto fascinujícího zástupce naší divočiny při denním odpočinku a mytí. Jindy "hlídkaři" narazili na ohroženého a plachého tetřeva hlušce či jednu z nejvzácnějších sov České republiky, puštíka bělavého. Tyto jedinečné zážitky svědčí o tom, že v české krajině doposud zůstávají kouty divočiny, které poskytují domov vzácným druhům zvířat a rostlin.

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA rozšířily v uplynulých měsících oblasti své působnosti: vedle Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Šumavy se zaměřují také na Jeseníky a Bílé Karpaty, v Čechách pak hlídky operují také v Novohradských horách, v Blanském lese či v okolí vojenského prostoru Boletice. Dobrovolníci v terénu fungují jako prevence proti pytláctví, zároveň získávají data o výskytu velkých šelem - za poslední sezónu organizátoři evidují více než pět stovek nálezů stop nebo trusu. Vzorky exkrementů a srsti pak odborníci z univerzit a dalších výzkumných institucí využívají pro speciální analýzy, například genetické, které pomáhají lépe odhadnout stav populací velkých šelem v České republice. Data Vlčích hlídek vědci uplatnili například ve studii publikované v prestižním vědeckém časopisu Science [2] nebo v nové knize Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku [3]. Sami účastníci si kromě dobrého pocitu z pomoci přírodě odnášejí také nezapomenutelné zážitky.

Práci Vlčích hlídek přibližuje také nový dokumentární film Jana Svatoše Causa Carnivora, který měl 13. 5. premiéru v Praze. Další projekce spojená s debatou o perspektivě velkých šelem v naší krajině se uskuteční 2. 6. 2015 v Brně [4].

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek, řekla: "Celá Šumava, ale také navazující Český les, Blanský les, Novohradské hory či Boletice v sobě skrývají velmi cenné kousky divočiny, které i dnes poskytují vhodné prostředí pro chráněné šelmy. V rámci právě končícího projektu Trans-Lynx [5], jehož byly Rysí hlídky také součástí, biologové na území Jihočeského a Plzeňského kraje zaznamenali 63 dospělých jedinců rysa, fotopasti ale zachytily i další vzácné druhy jako je vlk nebo los."

Miroslav Kutal, koordinátor Vlčích hlídek, řekl: "Za 15 let monitoringu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy jsme kromě množství pobytových znaků velkých šelem zaznamenali i pokles kladení masitých návnad, tedy i snížení rizika pytláctví. Je také potěšující, že počet lidí, kteří jsou ochotni se do ochrany vzácných šelem zapojit, se stále zvyšuje. Je to signál, že náš vztah k velkým šelmám se dlouhodobě zlepšuje a to je pro budoucnost našich šelem velmi důležité."

Kontakty:
Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek, 775 734 434, josefa.volfová@hnutiduha.cz
Miroslav Kutal, koordinátor Vlčích hlídek, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.selmy.cz/clanky/rysovi-tvari-v-tvar/
[2] http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/velke-selmy-a-lide-mohou-zit-v-evrope-vedle-sebe/
[3] http://www.selmy.cz/informacni-zdroje/knihy-studie-publikace/velke-selmy-na-morave-a-ve-slezsku/
[4] http://www.selmy.cz/osveta/film-causa-carnivora
[5] http://translynx.selmy.cz/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz