Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dárek šumavské divočině - nové fotografie rysů. Vzácé šelmy mapuje a hlídá padesát nových dobrovolníků

9.12.2014
VIMPERK [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Fotopasti Hnutí DUHA instalované letos na Šumavě a v Pošumaví přinesly hned na počátku nové sezóny Rysích hlídek nové snímky (příloha). Fotografické úlovky zachytily dvojici rysů na okraji CHKO Šumava. Vzácné fotografie rysí samice s odrostlým kotětem jsou tak symbolickým dárkem pro Rysí hlídky na počátku zimní sezóny.

Letošního úvodního školení pro dobrovolníky Rysích hlídek na Šumavě se zúčastnilo téměř padesát nových zájemců. Naučili se od odborných lektorů i zkušenějších kolegů, jak rozpoznávat a dokumentovat rysí stopy či jak správně odebrat vzorky trusu pro analýzu DNA. Vyslechli také od zoologa Správy NP Šumava Luďka Bufky přednášku o současném stavu šumavské rysí populace. Mozaiku informací doplnila ještě videa z fotopastí Vlčích a rysích hlídek z Beskyd, díky kterým mohli dobrovolníci vidět rysy téměř "naživo" v jejich každodenním životě - při hrátkách, výchově mláďat či značkování.

Fotopasti používají Rysí hlídky na Šumavě prvním rokem. Jejich správná instalace vyžaduje desítky hodin v náročném zimním terénu a stovky nachozených kilometrů. Jen v loňské sezóně strávili dobrovolníci Rysích hlídek při mapování území přes tři sta dní. V dubnu přineslo jejich snažení první fotografický "úlovek".

Podle pracovníků Správy NP a CHKO Šumava tvoří česko-bavorsko-rakouskou populaci zhruba 50 - 70 zvířat. Kvůli převážně soumračné aktivitě a velkému areálu je velmi obtížné tato zvířata sledovat. Proto také zprávy z Rysích hlídek přispívají dobře k bližšímu poznání těchto zvířat.

Největším ohrožením pro vzácné šelmy je stejně jako všude v Evropě pytláctví. Rys se stává obětí trofejových lovců. Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely. Proto dobrovolné hlídky na Šumavě a v Pošumaví mapují výskyt rysa a šíří osvětu mezi místními lidmi i návštěvníky. Šelmy jsou v přírodě nenahraditelné. Udržují v lese přirozenou rovnováhu, regulují přemnoženou spárkatou zvěř, a tím pomáhají zdarma lesníkům chránit mladé stromky před okusem.

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě, řekla:
"Velmi mě těší, že na prahu nové sezóny Rysích hlídek na Šumavě jsme dostali tak krásný dárek v podobě vzácných snímků rysů v terénu. Fotopasti, které letos dobrovolníci pracně nainstalovali, tak už podruhé přinesly vzácný "úlovek."

"Těší mě i rostoucí zájem dobrovolníků o Rysí hlídky. Lidé chtějí věnovat volný čas něčemu důležitému a smysluplnému. Každoročně si rysi na Šumavě získávají desítky nových obdivovatelů a ochránců. Společně chceme změnit vnímání rysa i dalších šelem veřejností, aby se staly vítanými a obdivovanými obyvateli našich lesů. Přinášíme proto z terénu fakta o jejich výskytu, každodenním životě i významu pro naši přírodu a rozšiřujeme je mezi lidmi na Šumavě. Především na nich záleží, zda tu tato krásná šelma zůstane."

"Zrovna o uplynulém víkendu našli naši dobrovolníci stopy rysů a pravděpodobně také losa. Rysí hlídky jsou jedinečnou možností, jak nahlédnout do života těchto vzácných, volně žijících zvířat."

Kontakty:
Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě, 775 734 434, josefa.volfova@hnutiduha.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz