Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Při záchraně lesních školek jde také o mužský element v předškolním vzdělávání

7.7.2014
PRAHA [Liga otevřených mužů]

Nově vznikající zákon o dětských skupinách může znamenat likvidaci lesních školek. Jejich podporovatelé se snaží situaci zvrátit a usilují o jejich místo na slunci. Jde zde však o víc než o zachování možnosti dětí vzdělávat se v přírodě místo ve třídě. „Lesní školky jsou tahouni přítomnosti mužského elementu v předškolní výchově. A ten je ohrožen také,“ říká Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů (LOM).

Předškolní výchova a příprava na školní docházku je dlouhodobě doménou žen. V tradičních kamenných školkách je 99,7 % žen a pouze zanedbatelné množství mužů. Naproti tomu v lesních školkách najdeme desetkrát častěji muže – pedagogy. Odborníci se přitom shodují, že přítomnost obou pohlaví ve výchově je důležitá, muži se však do běžných předškolních zařízení nehrnou.

Ponechme stranou analýzu důvodů, proč běžné školky muže nelákají. Každopádně v lesních školkách jich najdeme dost a mnoho těchto školek má jejich přítomnost dokonce ukotvenou ve své koncepci. „Řada lesních školek má jako zásadu, aby vždy přítomnou dvojici pedagogů tvořila žena a muž.“ doplňuje Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol. Důvod je jasný. Stejně jako v tradiční rodině chtějí lesní školky dětem nabídnout lektory obou pohlaví, aby jim ukazovali svět očima mužů i žen. „Muži otevírají dětem svět jiným způsobem než ženy a institucionální výchova i vzdělávání zásadně postrádá účast mužů. Ti jsou pro zdravý vývoj dětí stejně potřební jako ženy,“ upozorňuje Václav Šneberger. A dodává: „Vítáme vznik a podporu dětských skupin, nicméně dobrovolná registrace k dětské skupině by umožnila pokračování kvalitní komunitní péče nejen lesních školek a podporovala by pionýry mužské péče v předškolním věku dětí. Nenechme si omezovat předpisy to, co je zdravé a fungující.“

Asociace lesních MŠ teď vkládá naděje do projednávání zákona v Senátu. LOM v tomto úsilí Asociaci podporuje, protože dlouhodobě upozorňuje na důležitost přítomnosti mužského elementu ve všech fázích výchovy dětí. „Apelujeme na senátory, aby nedopustili likvidaci lesních školek, tohoto z mnoha důvodů důležitého fenoménu v předškolní výchově,“ uzavírá Šneberger z LOMu.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz