Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lesní školky nebo dětské skupiny? Rodiče si přejí možnost výběru!

19.6.2014
PRAHA [Asociace lesních MŠ]

Schvalovaný zákon o dětských skupinách vyvolal zmatek vlivem mnoha pozměňovacích návrhů. Je vidět, že každý si správnou péči o dítě představuje jinak. Se schválením zákona v původní podobě bude za správné považována pouze dětská skupina nebo mateřská škola. Opravdu to rodičům pomůže při jejich rozhodování, kam svěřit své dítě a jít do práce?

Lesní mateřské školy, s nimiž zákon o dětských skupinách v původní podobě nepočítá, jsou příkladem, jak může z potřeb rodičů vzniknout zcela nová forma péče o děti. Popularita lesních školek neustále narůstá, za posledních pět let jich vzniklo nejméně 120, to znamená skoro 2000 dětí denně v lesní školce. Inspirovány dlouholetou praxí v zahraničí, usadily se lesní školky ve skulině českých zákonů. Důvodem pro „nezařazení“ je zejména diametrálně rozdílná podoba zázemí, která vychází ze skutečnosti, že děti jsou většinu času venku. Nyní se tato skulina uzavírá bez otevření nového prostoru pro jejich existenci. Příslib jednání napříč resorty je lákavý, ale s velmi nejistým výsledkem. Kvalita předškolních zařízení se v České republice měří počtem záchodků a metrů čtverečních v budově, zástupci Ministerstva zdravotnictví jsou o této nezbytnosti stále hluboce přesvědčeni.

Asociace lesních MŠ společně s dalšími organizacemi navrhuje, aby zákon byl přijat ve smyslu volitelné registrace. Pomůže to vzniku nové alternativy – dětské skupiny – bez ukončení provozu jiných osvědčených organizací. Pozměňovací návrh o dobrovolné registraci tzv. oprávněného poskytovatele schválila a doporučuje parlamentní Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti, která měla možnost detailně prostudovat všechny další návrhy. Nezbývá než pevně doufat, že poslanci porozumí likvidačnímu dopadu povinné registrace dětských skupin a zvolí variantu, která reálně zvýší počet nových míst pro děti. Rodiče jistě ocení možnost zvolit si zákonem definovanou dětskou skupinu nebo zůstat tam, kde jsou spokojeni, třeba v lesní školce.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz