Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ptačí zpěv vítáme pro radost

22.4.2014
KOSTELECKÉ HORKY [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Šárka Kulíšková, tel: 739035460

První květnovou neděli proběhne další z přírodovědných akcí cyklu Café Modrý dům. V tomto termínu se tradičně koná mezinárodní Vítání ptačího zpěvu. Ornitologickou procházku spojenou s poslechem a pozorováním ptáků povede ornitolog Jakub Hlaváček z Opočna. Terénní vycházka je plánována v časných ranních hodinách do blízkosti vlakové zastávky Újezd u Chocně. Toto Vítání ptačího zpěvu pořádá místní občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky, středisko ekovýchovy Modrý dům. Akci zastřešuje Česká společnost ornitologická.

První květnovou neděli proběhne další z přírodovědných akcí cyklu Café Modrý dům. V tomto termínu se tradičně koná mezinárodní Vítání ptačího zpěvu. Ornitologickou procházku spojenou s poslechem a pozorováním ptáků povede ornitolog Jakub Hlaváček z Opočna. Terénní vycházka je plánována v časných ranních hodinách do blízkosti vlakové zastávky Újezd u Chocně. Toto Vítání ptačího zpěvu pořádá místní občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky, středisko ekovýchovy Modrý dům. Akci zastřešuje Česká společnost ornitologická. V letošním roce se po delší přestávce uskuteční Vítání ptačího zpěvu z aktivity Modrého domu v Kosteleckých Horkách a pod patronátem České společnosti ornitologické. „Hledali jsme vhodnou lokalitu tak, aby byla dostupná a zároveň zajímavá“, vysvětlila Šárka Kulíšková z pořádající organizace INEX – SDA. „Ideální je místo, kde se střídá více biotopů. Například sraz účastníků na okraji lesa, pak projít okruh kolem řeky, loukou apod. Většinou se dělají pětikilometrové okruhy. Terén by měl být zvládnutelný pro děti či starší lidi“, vysvětluje Jakub Hlaváček. Nejprve byl jednou z variant choceňský park, protože je krásný a snadno dostupný. „Je plný ptáků, ale na Vítání to není vhodné místo. Je příliš malý a moc "civilizovaný". A alespoň někdy by lidé z města mohli vyrazit do přírody“, dodává se smíchem Jakub Hlaváček, opočenský ornitolog, který procházku s vítáním ptačího zpěvu povede. Vítání ptačího zpěvu se tedy nakonec uskuteční na lokalitách v okolí vlakové stanice Újezd u Chocně. Sraz účastníků je v neděli 4. května u ranního vlaku v 7.00 hod. Na programu bude procházka probouzející se přírodou kolem Tiché Orlice, pozorování a poslech ptáků, za vhodného počasí také ukázka kroužkování. Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz