Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na magistrále proběhne pátý smogový dýchánek. Magistrát riziko nebere vážně

13. 2. 2012 - PRAHA [Econnect]

Zítra upořádají angažovaní obyvatelé a obyvatelky Prahy již popáté „smogový dýchánek“ na severojižní magistrále. Cílem happeningu je upozornit na dlouhodobé poškozování zdraví lidí vlivem silně znečištěného ovzduší, za což mohou převážně zplodiny z automobilů. A také na to, že pražský magistrát proti zamořenému vzduchu nic nedělá. Dýchánek začíná v úterý 14. února v 8.30 na Nuselském mostě poblíž Paláce kultury.

„Obáváme se, že vedení města nechápe vážnost situace,“ říká Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. „Pražané již od začátku zimy upozorňují na katastrofální smogové stavy. Tři městské části sepsaly memorandum za okamžité zklidnění severojižní magistrály, která ke znečištění ovzduší významně přispívá. Náměstek primátora Josef Nosek, který má na starosti dopravu, přitom řekl, že by rád snížil ohrožení zdraví Pražanů někdy kolem roku 2015. To je naprostý výsměch obyvatelům i voličům,“ řekl Masare.

Ovzduší v Praze je hned po průmyslovém Ostravsku a Karvinsku nejzatíženější v České republice. Na rozdíl o severní Moravy, kde je na vině především těžký průmysl, může za dušení obyvatel hlavního města zejména přebujelá individuální automobilová doprava.

Podle iniciativy Auto*Mat nelze řešení vážných problémů Prahy neustále odkládat. Okamžité zklidnění severojižní magistrály by mohlo zmírnit celkovou dopravní zátěž Prahy a tím ulevit i ovzduší. „Vedení města už dvacet let tvrdí, že znečištění ovzduší a ulice přecpané auty vyřeší další tunely. Zatímco však tunely pohlcují každý rok několik miliard, situace v ulicích Prahy se neustále zhoršuje. Politiku města je zjevně nutné přehodnotit,“ dodal Vít Masare.

„Není toho šílenství s Valentýnem už trochu moc? A slavit ho navíc o samotě v konzervě pomalu plynoucí s proudem tisíců dalších? Nechte konzervu doma a přijďte zažít svobodu sardinek, které se vrací do moře. Smogový dýchánek číslo 5 dá uvězněným sardinkám šanci na nový život. Konzervy ať milují jiní!,“ láká facebookový profil organizátorů na zítřejší akci.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz