Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pražané mají možnost říci, co se jim nelíbí na cyklistické dopravě

4. 2. 2009 -, Econnect

Až do konce února 2009 mají občané Prahy možnost vyjádřit svůj názor na podmínky cyklodopravy v hlavním městě. Internetový dotazník, umístěný na adrese www.kolo-ve-meste.cz, má za cíl zjistit, jaké důvody brání pražským občanům přepravovat se po městě na kole. Iniciátoři průzkumu, tým „advokátů klimatu“ projektu Challenge Europe, navrhnou na základě zjištěných výsledků ve spolupráci s partnerskými organizacemi možná řešení této problematiky. Tuto celoevropskou iniciativu za snížení emisí CO2 vyhlásila v roce 2008 organizace British Council.

Skupina mladých lidí se zájmem o změnu klimatu, kteří se v červnu 2008 zapojili do celoevropského projektu Challenge Europe vyhlášeného organizací British Council, se rozhodla přispět k usnadnění pohybu cyklistů v Praze. Prostřednictvím dotazníku umístěného na stránkách www.kolo-ve-meste.cz zkoumá překážky obyvatel Prahy pro využívání kola jako dopravního prostředku po městě. Mimo jiné zjišťuje, jak často se lidé přepravují na kole, z jakých důvodů nevyužívají kolo častěji a co by jejich cesty na kole usnadnilo.

Shromážděné odpovědi využijí tzv. „advokáti klimatu“ jako podklad pro návrhy řešení problematiky cyklistické dopravy v hlavním městě. „Našim cílem je podpořit diskuzi o cyklistice jako zdravém a ohleduplném způsobu dopravy po městě a zapojit do ní i širokou pražskou veřejnost,“ říká Alžběta Kundrátová, studentka práv na Masarykově univerzitě v Brně a jedna z „advokátů klimatu“, kteří se rozhodli věnovat právě cyklodopravě v hlavním městě.

Dotazník mohou obyvatelé Prahy a okolí vyplňovat až do konce února. Partnery konceptu „Kolo ve městě“ jsou iniciativy Auto*Mat, NaKole a občanské sdružení Oživení. Podporuje ho i patron projektu Challenge Europe prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., senátor a profesor UK v oboru ochrany životního prostředí.

Další členové skupiny „advokátů klimatu“ projektu Challenge Europe v České Republice se věnují problematice rozvoje lokální výroby čisté energie, podpoře výstavby pasivních a nízkoenergetických budov a propagaci environmentálně a sociálně příznivého oblečení.

O projektu Challenge Europe

Projekt byl v České republice zahájen v červnu 2008 mezinárodní organizací British Council. Je zaměřen na snížení produkce emisí CO2 a ochranu klimatu. British Council a zástupci partnerských organizací vybrali tým 18 mladých lidí ve věku 18 až 35 let, který podporují v hledání nových způsobů, jak snižovat emise oxidu uhličitého nebo rozvíjet netradiční využití již objevených metod. Tým tzv. „advokátů klimatu“ bude s pomocí odborníků pracovat na vybraných koncepcích řešení problematiky snižování emisí CO2. V celé Evropě se bude více než 200 advokátů podílet na rozvoji zhruba 40ti konkrétních návrhů. Rozpracované koncepty budou představeny na jaře 2009.

Patronem projektu Challenge Europe v České republice se stal prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., který v současné době působí jako senátor, profesor v oboru ochrany životního prostředí UK, ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK a ředitel Kabinetu environmentálních studií AV ČR a UK.

„Advokáty klimatu“ v jejich úsilí formou konzultací a přístupu k informacím podporují kromě British Council také partnerské organizace projektu Challenge Europe - Nadace Heinricha Bölla, Respekt Institut, Centrum pro dopravu a energetiku a Zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.britishcouncil.cz a http://challengeeurope.britishcouncil.org.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Challenge Europe

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz