Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace žádá Evropskou unii o podporu solární energie

11.5.1998
BRUSEL [Greenpeace]

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes při zasedání Energetické rady EU v Bruselu vyzvala přítomné ministry evropských zemí, aby podpořili tzv. Bílou knihu o obnovitelných zdrojích energie. Greenpeace umístilo před budovu rady solární střechu s panely vyrábějícími elektrický proud a dva metry vysokou pracovní přílbu, jako symbol pro potenciál vytvoření nových pracovních míst, které vzniknou s podporou obnovitelných zdrojů energie. ťOBNOVITELNÉ ZDROJE JIŽ PRACUJÍ - ŘEKNĚTE ANO MILIONU PRACOVNÍCH MÍST V EVROPĚ!Ť vzkazoval ministrům transparent, který rozvinuli aktivisté Greenpeace.

Bílá kniha je akční plán pro nárůst obnovitelných zdrojů tak, aby v roce 2010 pokrývaly 12 procent evropské spotřeby energie. Tento plán otvírá evropským společnostem cestu do odvětví, jehož předpokládaný obrat se ohaduje na miliardu dolarů ročně. Bílá kniha zahrnuje iniciativy jako program vybudování jednoho milionu solárních střech a fasád s články vyrábějícími přímo elektrický proud ze slunce nebo budování nových větrných farem, které budou schopné vyrobit stejné množství proudu jako čtyřicet konvenčních elektráren. Bílá kniha byla zveřejněna těsně před klimatickou konferencí v Kjótu a je klíčovou částí společné evropské strategie, jak snížit emise skleníkových plynů. Pokrytí 12 procent energie z obnovitelných zdrojů pomůže snížit emise CO2 ročně o 400 milionů tun.

"Chceme ministrům připomenout, že pokud podpoří obnovitelné zdroje, přinese to hned dvojí užitek, je to totiž typická strategie win-win (výhra-výhra)," zdůraznila Aphrodite Mourleatouová, expertka Greenpeace pro otázky EU. "Evropská unie může splnit své závazky z Kjóta o redukci emisí skleníkových plynů a zároveň zajistí milion nových pracovních míst v těchto nových odvětvích."

"Zdroje k financování této strategie a jejího uvedení v život jsou nyní již k dispozici. V převážné většině půjde o komerčně využitelné technologie obnovitelných zdrojů," připomněl Dr. Karl Mallon, expert Greenpeace na problémy energetiky. "Většina bude navíc financována ze soukromých prostředků, mechanismy obsažené v Bílé knize totiž usilují o tržní přístup k obnovitelným zdrojům energie." Celková realizace tohoto plánu a vytvoření statisíců nových pracovních míst by přitom stálo jen polovinu částky, kterou Evrpská unie a její členské státy každoročně vynakládají na dotace do průmyslu fosilních paliv a jaderné energetiky.

"Největší ropné společnosti, jako například Shell a British Petrol (BP) dnes přiznávají, že podle jejich vlastních údajů vytváří solární průmysl šestkrát více pracovních míst než ekvivalentní investice do průzkumu a těžby ropy," řekl Dr. Mallon.

"Evropská unie se minulý týden připojila svým podpisem ke Kjótskému protokolu o ochraně klimatu. Pokud ministři na tomto setkání Bílou knihu odmítnou podořit, popřou tím závazek EU snižovat emise CO2 i ochotu řešit problém nezaměstnanosti," upozornila Aphrodite Mourleatouová. "Evropská unie dnes musí dokázat, že své mezinárodní závazky míní dodržet. USA a Japonsko již zahájily své vlastní programy podpory výstvby domů se solárními střechami vyrábějícími elektrický proud. Jestliže Evropa nezareaguje nyní, pracovní příležitosti se přemístí jinam."

Greenpeace vítá, že i v ČR se na ministerstvu životního prostředí připravuje program podpory obnovitelných zdrojů energie. "Zatím se miliardy korun utápěly v dotacích do energie vyrobené z uhlí, jádra nebo zemního plynu," zdůraznil Ing. Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace ČR a připomněl, že prostředky věnované na podporu obnovitelných zdrojů byly doposud jen zlomkem těchto částek. "Významného podílu energie z obnovitelných zdrojů a nových pracovních míst nedosáhneme bez silného programu podpor, který bude provázet odstranění dotací na energie z klasických zdrojů a zahrnutí škod na životním prostředí do ceny energie. V tomto ohledu se naší zemi vyplatí držet krok s Evropskou unií," doplnil Nenička.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: tnenicka@diala.greenpeace.org
Aphrodite Mourleatou - Brusel
tel.: 0032-752 86544

Karl Mallon - Amsterdam
tel.: 0031-654 354 787

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz