Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace vyplouvá na expedici do Arktidy

29.5.1998
HONG KONG/PRAHA [Greenpeace]

Greenpeace dnes zahájilo expedici do západní Arktidy s cílem dokumentovat dopady probíhajících klimatických změn a protestovat proti otevírání nových ložisek ropy v nedotčených vodách Severního ledového oceánu v blízkosti Aljašky. Na palubě ledoborce Arctic Sunrise, se kterým dnes Greenpeace vyplouvá z Hong Kongu směrem k Aljašce, je mezinárodní posádka Číny, Japonska, Austrálie, Kanady, Dánska, Nového Zélandu, Nizozemí, Švýcarska a Spojených států.

Arktida je dnes jednou z nejrychleji se oteplujících oblastí na Zeměkouli, kde teplota vlivem klimatických změn stoupá 3 až 5 krát rychleji než je celosvětový průměr. "Toto oteplování má již dnes negativní dopady na tamní jedinečnou přírodu, lední medvědy, soby a původní domorodé obyvatelstvo Aljašky, jejichž živobytí je závislé na darech země a moře," uvedl čínský zástupce Greenpeace Clement Lam. "Tyto dopady potvrzují naléhavost kroků, které svět musí učinit, aby zabránil klimatickým změnám."

"Právě Arktida je místo, kde se téměř symbolicky protíná důsledek s příčinou klimatických změn," řekl Ing. Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace ČR. "Tím důsledkem je globální oteplování a příčinou těžba a spalování fosilních paliv, v tomto případě ropy. Vědci odhadují, že si nebudeme moci dovolit spálit více než zlomek současně známých zásob fosilních paliv, aniž by došlo ke klimatické katastrofě. Přesto ropné společnosti zahajují právě v Arktidě honbu za otvíráním nových ropných nalezišť. Součástí expedice Greenpeace proto bude protest proti projektu Northstar společnosti British Petrol, která chce rozšířit těžbu ropy do panenských oblastí Severního Atlantiku," zdůraznil Nenička.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: tnenicka@diala.greenpeace.org
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz