Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace apeluje na Spolchemii:Zastavte chlorovou chemii!

3.7.1998
ÚSTÍ NAD LABEM [Greenpeace]

Greenpeace se dnes obrátilo na podnik Spolchemie, aby zastavil provoz chlorové chemie v Ústí nad Labem. Aktivisté Greenpeace u výpusti odpadních vod ze Spolchemie rozvinuli transparent s nápisem "ZASTAVTE CHLOROVOU CHEMII!" a místo, kde jedy tečou do řeky Bíliny, opatřili cedulemi s lebkou a zkříženými hnáty. Poté ve speciálních protichemických oblecích odebrali vzorky odpadních vod pro analýzu.

"Chlorová chemie do centra města nepatří," řekl při akci ředitel Greenpeace Dr. Čestmír Hrdinka. "Obrátili jsme se dnes dopisem na generálního ředitele RNDr. Alexeje Vítka, aby Spolchemie urychleně vypracovala strategii konverze chlorové chemie na jiné typy výroby nebo její úplné zastavení."

Greenpeace už vloni v dubnu upozornilo na řadu nebezpečí, která provázejí provoz chlorové chemie ve městě jako je Ústí nad Labem. Kromě technologické havárie s bezprostředním únikem chloru je to například i možnost pádu přelétajícího vojenského letadla do zásobníků chloru či možnost výbuchu v nebezpečné části provozu. "Únik většího množství chloru ze Spolchemie by v Ústí nad Labem znamenal opravdovou katastrofu. Občané nemají k dispozici masky a s evakuací se prakticky nepočítá," zdůraznil Hrdinka a dodal, že je třeba z města odstranit zdroj rizika, kterým je výroba jedovatého chlóru a výrobků na jeho bázi.

Chlorová výrobě není nebezpečím jenom pro obyvatele Ústí nad Labem, ale ohrožuje také životní prostředí, zejména život v řece Labi. Jako odpadní produkt chlorových výrob ve Spolchemii vzniká například i toxický hexachlorbenzen, který se považuje za jeden z dvanácti nejnebezpečnějších perzistentních organických látek, o jejichž urychlené eliminaci dnes intenzivně jednají mezinárodní fóra. Program pro ochranu životního prostředí při OSN (UNEP) hodlá přijmout celosvětově platnou smlouvu o omezení těchto látek do roku 2000.

"Nabrali jsme dnes vzorky odpadních vod, abychom srovnali, jak se vypouštění jedů ze Spolchemie od minulého roku změnilo," oznámila vedoucí toxické kampaně Greenpeace Dr. Zdeňka Bubeníková. "Máme totiž podezření, že Spolchemie dnes vypouští jedovatých chlororganických látek více než vloni v dubnu, kdy jsme tu vzorkovali v rámci naší plavby za čisté Labe s lodí Albatros."

Analýza vzorků, které Greenpeace odebralo z výpusti Spochemie 27. května 1998 totiž prokázala, že látek označovaných jako AOX (adsorbovatelné organické halogeny), bylo ve vodě 6,5 miligramu na litr, což je více než desetkrát více, než Greenpeace naměřilo při vzorkování 9. dubna loňského roku. Rovněž vysoké hodnoty CHSKcr (chemická spotřeba kyslíku) až 605 mg/litr přesahují až třikrát hodnoty, které tu experti Greenpeace naměřili vloni.

"AOX je suma chlororganických látek, jinými slovy těch největších jedů, které Spolchemie vypouští do řeky," vysvětlila Dr. Bubeníková. "Patří sem například chlorované halogeny a některá rozpouštědla jako trichlormetan nebo tetrachloretan." Greenpeace přitom nemůže říci, zda Spolchemie těmito hodnotami překračuje zákon. Okresní úřad v Ústí nad Labem doposud odmítal Greenpeace poskytnout tzv. Povolení k vypouštění odpadních vod. Právě to ale obsahuje konkrétní limity pro vypouštění jedovatých látek, které Okresní úřad Spolchemii stanoví. Tyto limity se stanovují individuálně pro každý podnik zvlášť.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz