Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na co šejk potřebuje fundraising?

10. 12. 2004 - Jana Ledvinová, Amman, Jordánsko, listopad 2004, České centrum fundraisingu

Šejk Abdulhusein Mahdi Al-Fahdawie má, kromě starosti o své tři ženy, 13 dětí a 500 členů svého kmene, na starosti i nevládní organizaci pomáhající potřebným v Bagdádu a okolí.

Pomoc lidem v nouzi není jeho koníček, ale jedna z povinností, která vychází z Islámu. Platí pro všechny věřící, ale pro šejky mnohonásobně. Je to součást tradice dávající šejkům, jako voleným kmenovým vůdcům, vyšší a širší odpovědnost. Mít povinnosti je čest, nikoli trest, jak by se mohlo zdát z evropského pohledu. Možná i proto se šejk Abdulhusein rozhodl využít nabídky organizace Člověk v tísni a spolu s dalšími 45 zástupci nevládních organizací z celého Iráku přijel do Jordánska. V Amánnu společně prochází třítýdenním tréninkem jak úspěšně řídit své organizace, realizovat projekty a jak pro ně získávat podporu.

Pro Kurdy, sunity a šííty nebylo jednoduché usednout k jednomu stolu a řešit úkoly společně. Nebo pro ženy a muže jednat ve společné místnosti. Brání jim v tom hodně kulturních a náboženských tradic a také podněcovaná řevnivost. Na druhou stranu všichni řeší velmi podobné problémy a to je spojuje. Jejich organizace se zabývají sociální a zdravotnickou problematikou a humanitární pomocí. Za současné okupace a probíhajících vojenských akcí se situace mnoha lidí velmi zdramatizovala a počet potřebných prudce vzrostl. Většina jejich organizací je postavená na dobrovolné práci a finanční pomoci lidí z okolí.

Irácké nevládní organizace pracovaly v totalitní zemi pod mnohaletým embargem. Nejsou nikterak bohaté, ale působí velmi stabilním dojmem. Důvodem jsou tradiční hodnoty muslimské společnosti vycházející z povinné solidarity zabezpečených lidí s těmi v aktuální nouzi. Po skončení války se do země nahrne množstvích západních nadací. Iráčané však nemají prakticky žádnou zkušenost s euroatlantickým grantovým systémem, právním prostředím nebo účetními standardy. Zvládnou takový zásah do tradičních mechanismů pomoci? Dokáží skloubit tradiční metody pomoci s těmi importovanými? Do problému vletí rovnýma nohama. Na jedné straně miliony zubožených lidí, na druhé miliony peněz, které nikdo z nich nikdy neobhospodařoval. V zemi rozvrácené do základů.


Autorka Jana Ledvinová je školitelka Českého centra fundraisingu, která v současné době v rámci programu společnosti Člověk v tísni vede školení pro Irácké nevládní organizace ve městě Amman, Jordánsko. Školení pořádané Společností Člověk v tísni z prostředků Ministerstva zahraničí České republiky probíhá od října do prosince 2004.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz