Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Aktivisté Greenpeace blokují jeden z největších zdrojů dioxinů v České republice

7.9.1999
PRAHA [Greenpeace]

Dvě desítky aktivistů Greenpeace z České republiky a Slovenska zablokovali dnes ráno spalovnu Malešice v Praze - jeden z největších zdrojů dioxinů v České republice. Aktivisté se připoutali k hlavní bráně, aby zabránili navážení dalšího odpadu, jehož spalováním dioxin vzniká. Greenpeace požaduje přijmout okamžitá opatření, která by vedla k eliminaci těchto extrémně nebezpečných jedů.

"Spalovna musí vypouštění dioxinů ihned zastavit a přestat ohrožovat zdraví obyvatel," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z české pobočky mezinárodní ekologické organizace Greenpeace a dodal, že dioxiny jsou extrémně toxické látky, které mohou způsobit rakovinu, poruchy plodnosti, oslabení imunitního systému a další vážné zdravotní problémy.

Dioxiny vznikají jako vedlejší produkt spalování, jsou-li ve spalovaném materiálu přítomny sloučeniny obsahující chlor, jako je například PVC. Po úniku do ovzduší dopadají dioxiny na zem a vodní plochy. Díky tomu, že jsou extrémně stálé a mají schopnost kumulovat se v živých organismech, dostávají se tyto jedy nakonec do potravního řetězce, na jehož vrcholu stojí člověk.

"Spalovna vypustí každý den do ovzduší takové množství dioxinů, jaké se rovná maximální přípustné denní dávce pro 11 až 46 miliónů lidí," varoval Hrdinka (1).

Dnešní akce Greenpeace navazuje na mezinárodní jednání o celosvětové dohodě o eliminaci tzv. perzistentních znečišťujících látek, které začalo v pondělí 6. září v Ženevě. Tyto jedy, jejichž hlavním představitelem je právě dioxin, jsou nebezpečné především tím, že se v přírodě odbourávají jen velmi pomalu a putují až tisíce kilometrů od místa svého vzniku nebo použití.

"Každá další dávka dioxinů navíc jen zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů, jež mohou postihnout nic netušící občany nejen v Praze, ale v celé střední Evropě," připomněl Hrdinka. "Spalovna Malešice musí okamžitě přijmout opatření, která by dalšímu vypouštění dioxinů zabránila."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz