Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Fresh Film Fest zve na pátou přehlídku studentských filmů

15. 8. 2008 - KARLOVY VARY [Econnect/FFF]

Ve dnech 27. až 31. srpna proběhne jubilejní pátý ročník Fresh Film Festu, který se za dobu své existence vyprofiloval v největší evropskou soutěžní přehlídku zaměřenou na studentské filmy a debuty. Během pěti dní bude na festivalu uvedeno v deseti kinosálech na 200 filmů, z čehož 51 v soutěžních sekcích. Promítat se bude v šesti sálech hotelu Thermal, v kinech Čas a Panasonic, klubu Elko a v Kině na řece.

V rámci slavnostního zahájení bude v předpremiéře uvedena pracovní verze nového filmu klasika české kinematografie Jana Němce Holka Ferrari Dino s Karlem Rodenem, Janem Budařem a španělskou herečkou Tammy Sundquist v hlavních rolích. Film začíná uprostřed noci 21. srpna 1968 a sleduje historii vzniku unikátních filmových záběrů z prvního dne okupace, které tehdy pořídil osobně režisér Němec s improvizovaným štábem, a které v srpnu 1968 doslova oblétly svět. Uvedení filmu se osobně zúčastní režisér Jan Němec a herec Jan Budař.

Podstatnou novinkou festivalu je zavedení mezinárodní soutěže celovečerních debutů. Festival tím mění svůj formát – od studentské přehlídky k festivalům typu MFF Rotterdam, Turín a Angers. Soutěž debutů zahájí „snuff“ horor Řezník (The Butcher), přijat byl také japonský film Gachi Boy (Gachi Boy), který se v zemi svého vzniku setkal s vynikajícím diváckým přijetím. Českou republiku bude v soutěži debutů zastupovat „barokní western” mladého absolventa katedry dokumentu FAMU Radka Tůmy Plani di giardini ideali, uvedený v předpremiéře.

„Zatímco v minulém roce byla hlavní studentská soutěž bez českého zástupce, letos se v ní objeví hned dva filmy z pražské FAMU - 7 divů Bratislavy střihačky Alexandry Gojdičové a absolventský film studenta hrané režie Olma Omerzu Druhé dějství,“ říká programový ředitel Jakub Felcman. Z Čechů byli letos do soutěží přijati také režiséři Lukáš Glaser (s filmem Naus), Martin Duda (Jsem větší a lepší) nebo Šimon Hájek (Deník Karolíny H.).

Fresh Film Fest tradičně nabízí atraktivní výběr filmů v českých předpremiérách. Letos organizátoři uvedou například Tropickou bouři (Tropic Thunder) s Jackem Blackem a Robertem Downeym Jr. od herce a režiséra filmu Zoolander Bena Stillera a film Brada Silberlinga 10 položek a méně (Ten Items or Less) v hlavních rolích s Morganem Freemanem a Paz Vega. Na filmový hit letošního festivalu už v tuto chvíli aspiruje francouzský snímek o záhadách obrazů malíře Watteaua To, co viděly moje oči (Ce que mes yeux ont vu) režiséra Laurenta de Bartillata, který byl uveden v hlavní soutěži festivalu v Římě. Ze studentských filmů uvidí diváci také vítězný film studentského Oscara - film Na cestě (Auf der Strecke) a chybět nebude ani film oceněný hlavní studentskou cenou z Cannes - izraelský Amnon (Himnon).

V rámci Film Industry proběhne konference děkanů a ředitelů evropských filmových škol. Hlavní slovo bude mít odstupující děkan FAMU Michal Bregant, dále promluví ředitel prestižní britské školy NFTS Nik Powell, který je zároveň produkoval např. film Hra na pláč. Přijedou také zástupci z francouzské školy FEMIS nebo Louis Lumiere. Dále bude k dispozici knihovna, videotéka a chybět nebude program projekcí aktuální tvorby vybraných světových filmových škol.

Fresh Film Fest udělí pět cen v pěti soutěžích oceněných porotou – Fresh Generation (mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů jednotlivých tvůrců), Hlavní studentská soutěž (mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních filmů), Theatre Optique (mezinárodní soutěž animovaných a experimentálních studentských filmů), Centropa (středoevropská soutěž studentských filmů), a letos poprvé vzejde cena v oficiálním soutěžním programu i ze sekce Kontakt (soutěžní sekce českých nezávislých filmů), která navazuje na oblíbenou soutěž Film Reflection. Chybět nebude ani Cena diváků.

Fresh Film Fest slavnostně zakončí kultovní japonský western Sukiyaki Western Django od režiséra Takashiho Miike. V jedné z hlavních rolí se ve filmu objeví i Quentin Tarantino. Snímek si odbyl premiéru na loňském festivalu v Benátkách v rámci hlavní soutěže a v Čechách ještě nebyl uveden.

Pro zapálené fanoušky kultovních asijských filmů je připraven celonoční filmový maraton Hongongský expres s filmy Volba 1, Volba 2 (Election 1, Election 2) a Triangle od Johnnieho To, projekce asijského výběru studentských filmů a korejský animovaný studentský film Stop (Stop), který získal jednu ze studentských cen na letošním festivalu v Cannes.

V rámci „hravého“ programu Fresh Film Fest uvede veselý koncert kapely Orchestr Sakra Buraja, představení divadla Radio Ivo či Kino na řece s promítáním v řece Teplá. Filmoví fanoušci se mohou těšit i na průřez tvorbou klasika českého animovaného filmu Karla Zemana. Přehlídka jeho filmů (Vynález zkázy, Čarodějův učeň, Ukradená vzducholoď…) poběží po celou dobu festivalu v kině Panasonic. Programovým osvěžením bude také workshop Pixilace zaměřený na animační techniky či diskuse se zástupci České televize – ředitelkou programu Kateřinou Fričovou a ředitelem výroby Václavem Myslíkem. Předmětem debaty budou témata „ČT a koprodukce“ a „ČT a mladí tvůrci“.

Fresh Film Fest je ekologický a podporuje mladé designéry! V „Shopu“ se budou letos kromě tradičních „Fresh“ předmětů prodávat i originální umělecké předměty z recyklovatelného materiálu navržené mladými designéry, kteří byli při tuto příležitost speciálně osloveni. Nový osvěžující design dostala i letošní cena Fresh Film Festu, kterou představují skleněné válce z olovnatého křišťálu, vyrobeného v nižborských sklárnách Rückl Crystal, naplněné naloženými „fresh“ plody. Cena byla navržena šperkářem Zdeňkem Vackem a studentem designu na VŠUP Danielem Poštou.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz