Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologové a občané znovu brání Horní Jiřetín

6. 8. 2008 -, Econnect/Greenpeace/Hnutí Duha

Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a litvínovské občanské sdružení Kořeny dnes zahájili druhou část své kampaně „Žít nebo těžit“. Jejím cílem je přesvědčit kandidáty do blížících se krajských voleb, aby aktivně prosazovali odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Předpokládají, že tato otázka bude jednou z těch, které rozhodnou o výsledku krajských voleb.

„Prolomení limitů pod Horním Jiřetínem je passé – jediný, kdo o něm ještě mluví, je Mostecká uhelná, které pro tento záměr ale ztratila jakoukoliv politickou podporu. Otázka dne nezní, zda zachovat či prolomit limity, ale kdy a jak odepsat zásoby uhlí, které se pod Horním Jiřetínem nacházejí,“ prohlásil Jan Rovenský z Greenpeace.

Více než dvouměsíční kampaň nevládních organizací vyvrcholí před krajskými volbami v polovině října. Její součástí bude 45 billboardů a citylightů umístěných ve větších městech kraje, putovní fotografická výstava o vlivu těžby na severočeskou krajinu, speciální webové stránky www.zitnebotezit.cz, elektronická petice či tzv. fóra kandidátů, na kterých budou mít občané možnost klást kandidátům osobně otázky týkající se těžby a životního prostředí. Ekologické a místní občanské organizace budou dále pokračovat v přímých jednáních s politiky a provedou mezi stranami dotazníkový průzkum, který umožní jejich objektivní porovnání. O postojích stran a jejich případném vývoji budou nevládní organizace průběžně informovat voliče.

Jana Kubáňová z Hnutí Duha řekla: „Protože ochrana obcí před doly má v kraji velkou podporu, zvolili jsme kampaň, která v příštích týdnech osloví desetitisíce lidí. Vyzvat vládu k odpisu uhelných zásob pod Horním Jiřetínem bude jeden z hlavních úkolů nového krajského zastupitelstva. Jednoznačný podnět z kraje by v Praze dal věci do pohybu.“

Současné postoje politických stran k problematice těžby se překvapivě příliš neliší. Zatímco ještě před čtyřmi lety někteří politici otevřeně uvažovali o možnosti zrušení územích ekologických limitů těžby, dnes jejich platnost nikdo relevantní nezpochybňuje.

Emil Jeníček z litvínovského občanského sdružení Kořeny dodal: „Jsem pevně přesvědčený, že ta z velkých politických stran, která návrh na odpis veřejně podpoří jako první, na tom ve volbách výrazně vydělá. Je třeba připomenout, že podle výzkumů veřejného mínění je proti rozšiřování dolů přes 70% občanů kraje.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Kampaň Žít nebo těžit

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz