Ekologické organizace k prezidentově projevu
24. 9. 2007 [Hnutí Duha / Centrum pro dopravu a energetiku / Greenpeace] -
Čeští politici by měli vést praktickou, věcnou debatu, jak globální změny podnebí postihnou chudé země a co můžeme podniknout ke snížení vysoké uhlíkové náročnosti české ekonomiky, řekly dnes ekologické organizace.
Komentovaly tak prezidentův projev v OSN, který označily za vágní ideologickou rétoriku.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: „Projev jenom potvrdil dosavadní dojem. Prezident si se zbytkem světa nerozumí a není to tím, že by oni říkali ano a on odpovídal ne. Potíž tkví v tom, že oni vedou praktickou debatu o stupních Celsia, tunách exhalací, milionech lidí a dolarech nákladů, zatímco Klaus pronáší vágní ideologické řeči. Klaus objevuje Ameriku. Samozřejmě, že musíme počítat různé faktory a kalkulovat smysluplnost nákladů. Ale to klimatologové a ekonomové pochopitelně už léta dělají. Propočty, které požaduje udělat, ve zprávě Mezivládního panelu přece jsou. Má ke třem tisícům stran, ale vyplatí se přečíst si ji.“
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: „Hlavy států z chudých i bohatých zemí vyjadřují svou podporu v boji proti změnám klimatu a vyzývají k zintenzivnění těchto snah. Rozvinuté země přiznávají svou globální zodpovědnost a ochotu pomoci rozvojovým zemím vyrovnat se s důsledky změny podnebí. Po výčtu současných a předpokládaných ničivých dopadu změněného podnebí v Mikronézii zní vystoupení prezidenta České republiky jako z jiného světa. Odmítá uvěřit tomu, že lidstvo ničí své životní prostředí a tím popírá i zodpovědnost, kterou Česká republika bezesporu má.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl: „Některé věci, které Klaus řekl, jsou jako ze špatného vtipu. Například tvrzení, že problematiku klimatických změn by měly členské státy OSN řešit vnitrostátně. Myslím, že jeho doporučení obzvlášť ocení například obyvatelé Bangladéše. Podle závěrů klimatologů budou totiž muset v důsledku klimatické změny již v tomto století čelit nedostatku pitné vody a potravin, častějšímu suchu, záplavám a nárůstu tropických nemocí. Průměrný Bangladéšan přitom ke změně klimatu přispívá padesátkrát méně než průměrný Čech. Podobně je na tom většina afrických zemí. Klaus těmto lidem jinými slovy říká ‘My v rozvinutých zemích můžeme vaše životy, zdraví a prosperitu ohrožovat jak chceme a je na vás, jak si s tím poradíte.‘ “
|