Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Budoucnost bez jedů ve Zlíně

20.6.2001
ZLÍN/PRAHA [Děti Země]
Autor: Jan Habart

Děti Země ve Zlíně se připojily k celostátní kampani "Budoucnost bez jedů". V jejím rámci uspořádaly dnes 7. května v prostoru před hlavní branou Svitu od 11 do 16:30 podpisovou akci pod stejnojmennou petici. Její požadavky směřují především k uzákonění práva na informace o toxických látkách prostřednictvím tzv. integrovaného registru znečišťování a ratifikaci nové Stockholmské úmluvy o tuctu toxických látek (např. dioxinech, DDT či PCB).

Podpisové archy petice "Budoucnost bez jedů" adresované především poslancům Parlamentu ČR schvalujícím potřebné zákony a ratifikaci úmluvy mají možnost další zájemci získat u Dětí Země anebo na webovských stránkách na adrese <a href="http://bezjedu.arnika.org/">http://bezjedu.arnika.org</a>. Infostánky s peticí probíhají nebo již proběhly na začátku května také v Olomouci, Jeseníku, Praze, Berouně anebo v Bílině.
<p>
Svůj podpis pod petici již připojila řada významných osobností: například zpěváci a skladatelé Jiří Dědeček, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jana Lewitová a Jan Vodňanský, spisovatelka Tereza Boučková, psycholog Slavomil Hubálek, herec Petr Vacek, ekologové a zoologové Dalibor Povolný, Karel Hudec. V petičním výboru je vedle zástupců programu Odpady a toxické látky Dětí Země také jaderný fyzik Doc. Dr. Čestmír Jech, CSc.
<p>
Budoucnost bez jedů na Zlínsku
<p>
Kampaň "Budoucnost bez jedů" je pro Zlínský kraj s mnoha průmyslovými podniky důležitým projektem. "Díky zavedení integrovaného registru znečišťování budou moci obyvatelé našeho kraje daleko snáze získat informace o znečištění vypouštěném průmyslovými podniky," řekl jeden z koordinátorů celostátního projektu Jan Habart, člen zlínské pobočky Dětí Země. Několik jednotlivců a Děti Země Zlín požádali v minulém roce o informace o nebezpečných látkách sedm průmyslových podniků na Zlínsku a Kroměřížsku. "Chtěli jsme si tak ověřit připravenost podniků na otevřené informování veřejnosti o toxických látkách, které používají ve výrobě anebo vypouštějí do prostředí," říká vedoucí zlínské pobočky Dětí Země Jaroslav Valůch a doplňuje, "Podobná akce proběhla ve více regionech České republiky. Ukázalo se, že některé firmy nebudou mít s novým zákonem problém, zatímco jiné zůstávají u prázdných proklamací o otevřené politice vůči veřejnosti."


<b>Stockholmská úmluva</b>

Osm látek používaných jako pesticidy, dvě průmyslové sloučeniny a dioxiny a furany, vznikající mimovolně v chemické výrobě a při spalování chlorovaných látek skončilo na prozatímním seznamu toxické dvanáctky. Má je pomoci sprovodit ze světa nová mezinárodní úmluva připravená na půdě UNEPu (Programu OSN pro životní prostředí) - pesticidy a průmyslové látky zakáže a zdroje dioxinů navrhuje minimalizovat. K jejímu uzavření dojde 22. - 23. května 2001 ve Stockholmu. Nebezpečné látky, které putují na dlouhé vzdálenosti, musí hlídat celý svět.

Stockholmská úmluva má vstoupit v platnost po jejím podpisu a ratifikaci padesátým státem. Optimisté odhadují, že se tak stane do roku 2004. To je pomalu, když si uvědomíme, že jen během pár let zmizelo v České republice neznámo kde nejméně 40 % odpadů obsahujících nebezpečné PCB. Podobně je tomu s nekontrolovaným obchodem či převážením odpadů přes hranice načerno. Veřejnost každé země by měla usilovat o co nejbližší ratifikaci úmluvy jejím parlamentem. To samozřejmě nestačí. Je nutné hlídat, aby se nestalo, že například odpady s DDT, PCB a dioxiny zmizí neznámo kde před očima státních institucí, jak se to stalo s odpadem z Milovic.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz