Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Senát pomůže obcím kompostovat odpad

13.4.2006
BRNO [Hnutí Duha]
Autor: Ivo Kropáček, tel: 604 348 765

Senát dnes přijal důležité změny zákona, které obcím a městům usnadní kompostování odpadu z parků a zahrad. Zamítl však pozměňovací návrh, jenž by definitivně uzavřel cestu dovozu odpadků ze zahraničí do českých spaloven.

Zákon umožní radnicím a obecním úřadům zřizovat komunální kompostoviště – a tím zlepšit recyklační služby pro občany – bez komplikovaných administrativních procedur. Zároveň umožní obcím snížit množství odpadu a ušetřit peníze za skládkování. Kompostovatelné, takzvané biologicky rozložitelné odpadky tvoří asi 40 % českého komunálního odpadu. Drtivá většina dnes končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Horní komora také přijala několik úprav navržených senátorkou Jitkou Seitlovou (nezávislí, Přerov) k novele zákona o odpadech. Vypuštěna tak byla například kontroverzní definice druhotné suroviny.

Zákon obsahuje také některá opatření proti ilegálnímu dovozu odpadu: zvýšení pokut a silnější pravomoci policie. Senátoři za ODS ovšem odmítli doplnění klauzule, jež by bránila spalovnám obcházet zákaz v zákoně a importovat odpad legálně. Přitom návrh nic neměnil na podmínkách provozu stávajících spaloven. Navíc už čtyři měsíce platí ve formě oficiálního výkladu ministerstva životního prostředí, podle kterého ministerstvo v úterý zamítlo dovoz 80 000 tun německých odpadů do pražské spalovny.

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl:
„Senátem schválené pozměňovací návrhy zkvalitňují nové paragrafy a usnadní obcím kompostování odpadů z parků či zahrad. Klesne množství odpadků, jež plynou na skládky, a zlepší se recyklační služby pro občany. Přínosná jsou i přijatá opatření proti dovozu odpadků. Většina senátorů však nenašla odvahu doplnit do zákona ustanovení, jenž mělo spalovnám zabránit v obcházení zákona a snažit se dovážet odpadky k pálení. Přitom šlo jen o potvrzení už platného výkladu ministerstva. “

Kontakt: Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz