Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

17 obětí útoku na sídlo OSN v Bagdádu

20. 8. 2003 -, BBC

V Bagdádu pokračovaly přes noc záchranné práce po mohutném pumovém útoku na sídlo Organizace spojených národů, při němž zahynulo nejméně 17 lidí, včetně zvláštního vyslance OSN v Iráku Sergia Vieiry de Mello. Přes sto lidí utrpělo zranění.

Výbuch nastal poblíž Vieirovy kanceláře, kde zrovna probíhala tisková konference o pozemních minách. Podle Američanů tragédii způsobila exploze výbušnin, naložených na nákladní vůz, který se dostal do objektu.

Koordinátorka Čechů podílejících se na obnově v Iráku Janina Hřebíčková BBC ráno sdělila, že americké vrtulníky odklidily již skoro všechny trosky a záchranáři se domnívají, že v sutinách již nejsou žádná těla. V souvislosti s možnými pachateli útoku se podle Hřebíčkové spekuluje o možnosti spojení s Íránem, Sýrií a vůbec celou sítí Al-Káidy.

Reakce světa

Pumový útok na ústředí OSN vzbudil mezinárodní pobouření. OSN nemá zatím jasně definovanou roli, ale podílí se na obnově Iráku, poskytování humanitární pomoci a podporuje politický a ekonmický rozvoj země.

Generální tajemník OSN Kofi Annan, který kvůli útoku přerušil svou dovolenou a vrací se do New Yorku, vyzval k potrestání pachatelů. Atentát v Bagdádu označil za neomluvitelný, ničím nevyprovokovaný čin a ztrátu Vieiry de Mella za trpkou ránu. Annan řekl, že každý v OSN je útokem zdrcen a šokován a prostřednictvím mluvčího Freda Eckharda vyjádřil osobní lítost nad smrtí vyslance.

Za Vieiru a další oběti, mezi nimiž je i irácký koordinátor Dětského fondu OSN UNICEF a zaměstnanci Světové banky byly v newyorském sídle OSN vztyčeny vlajky na znamení smutku.

Annanovým úkolem teď není jen volba Vieirova důstojného nástupce, která nebude lehká, ale i rozhodnutí, jakou roli by OSN mělo v Iráku nadále hrát a především jak zajistit bezpečnost zaměstnanců světové organizace v Bagdádu. OSN sice nechce přijít o své postavení v zemi, ale rovněž nemíní vystavovat své lidi dalšímu riziku.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Irák ve zprávách OSN

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz