Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prioritou Liberecka by měla být železniční doprava

23.7.2003
BRNO [Český a Slovenský dopravní klub]
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289

Nová železniční trať z Liberce do Prahy by měla vést přes Jablonec nad Nisou.

Brněnský Český a Slovenský dopravní klub zaslal krajskému úřadu v Liberci připomínky k návrhu konceptu územního plánu kraje, v nichž se především zabývá rozvojem železniční dopravy, neboť ji pro rozvoj kraje považuje za důležitější než silniční dopravu. V nich například navrhuje vybudovat nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou s tunelem pod Jabloncem nad Nisou, které by lépe obsloužilo Semilsko a Krkonoše, a dále nové úseky na trati mezi Libercem a Českou Lípou.

„Je samozřejmě chvályhodné, že v konceptu se počítá se zrychlením železniční dopravy z Liberce do Prahy, ale podle našeho názoru by se nemělo zapomínat nad druhé velké město, jakým je Jablonec,“ prohlásil autor připomínek Martin Robeš z dopravního klubu.

Podle konceptu územního plánu kraje se počítá s výstavou přeložky tratě mezi Libercem a Turnovem, přičemž dopravu z Liberce do Jablonce by zajišťoval místní kolejový systém RegioTram Nisa. Tímto řešením by se jízda vlakem z Liberce do Prahy vůči současnému stavu sice zkrátila, ale z hlediska dopravní obslužnosti by Jablonecko, Semilsko a turisticky exponované Krkonoše stály poněkud stranou.

I když by podle návrhu dopravního klubu byla jízdní doba z Liberce do Prahy přes Jablonec nepatrně vyšší a investičně dražší, na druhou stranu by znamenala vyšší komfort cestování do Jablonce a do východní částí kraje, protože by odpadly přestupy a čekání na další spoje v Liberci.

„Doufáme, že alternativní propojení Liberce a Jablonce a Turnova bude ještě v rámci schvalování územního plánu Liberecka z různých hledisek odborně porovnána s variantou v konceptu, aby se rozhodlo o nejlepším řešení,“ prohlásil koordinátor klubu Miroslav Patrik.

Připomínky ke konceptu kraje může na liberecký krajský úřad, odbor územního plánování a stavebního řádu zaslat každý už jen do pátku 25. července 2003. Připomínky chtějí také poslat i Děti Země Liberec, které nesouhlasí s výstavbou nové rychlostní silnice R35 v koridoru Turnov – Jičín mezi oběma částmi CHKO Český ráj, a proto požadují využít jižní koridor Turnov – Mnichovo Hradiště – Sobotka – Jičín.


Bližší informace k obsahu připomínek ČS dopravního klubu:
Miroslav Patrik – koordinátor klubu, mobil 603 574 289
Jindřich Berounský - zastupitel Jablonce nad Nisou a pracovník Českých drah, mobil 724 134 370

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz