Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Předání Bartákova hrnce v Plavech u Jablonce se zúčastnila více než stovka návštěvníků

2.6.2003
PRAHA [PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců]
Autor: Markéta Doubravská

31.5. 2003, Plavy – Vyhlášení „nejlepšího ekologického zemědělce roku 2002“ se zúčastnila více než stovka návštěvníků z celé republiky na ekologické farmě manželů Šourkových v Plavech u Jablonce.

Tradiční Bartákův hrnec a ocenění „nejlepší ekologický zemědělec roku“ získal pan Josef Šourek a farma Filoun v Plavech u Jablonce nad Nisou. Toto ocenění pravidelně každý rok uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci s Nadačním fondem Františka Horského jako ocenění práce a dosažených výsledků v oblasti ekologického zemědělství. Letos se na oceněnou farmu Filoun sjela více než stovka účastníků z řad zemědělců, spotřebitelů, novinářů a místních obyvatel. Nestor českého ekologického zemědělství, ing. Richard Barták, předal Josefu Šourkovi putovní pohár, tzv. Bartákův hrnec, plný zlaťáků v podobě desetikorun čerstvé ražby v hodnotě deset tisíc korun. Oceněnému potřásli rukou zástupci Libereckého kraje - Petra Weissová a ing.Martin Holubec, zástupce regionální agentury MZe - ing.Šourek, starostka města Plav - Věra Mužíčková a zástupci Svazu PRO-BIO. Akce proběhla za podpory Libereckého kraje.

Farmář provedl účastníky svou farmou, kde již jedenáct let ekologicky hospodaří se svou ženou a syny. Návštěvníci vyšplhali po pastvinách až na samý vrchol kopce Filoun, podle kterého dostala farma pana Šourka svůj název. Rodina Šourkova zde chová mléčný skot Holštýn, pěstuje brambory a krmné plodiny. Součástí farmy je malá mlékárna, která se nyní rekonstruuje, aby odpovídala všem předpisům při vstupu do EU. Paní Šourková, která má na starost zmíněnou mlékárnu, přivádí na svět čerstvé produkty pod vlastní značkou - Filounské máslo, Filounské mléko, Filounské sýry a Filounský tvaroh v kvalitě bio do celého regionu. Mezi pravidelné odběratele patří domovy důchodců, školní zařízení a obchody s potravinami. Produkty je možné zakoupit také přímo na farmě. Pro zájemce o ekoagroturistiku nabízí farma Filoun celoroční ubytování přímo v komplexu hospodářství.

Letošnímu programu přálo počasí. Návštěvníci posedávali na čerstvě posekané trávě v okolí farmy a diskutovali. Ochutnávali přitom faremní výrobky, guláš z hovězího bio masa, grilované bio vepřové a pro vegetariány připravila obchodní společnost Pro-Bio ze Starého Města pod Sněžníkem letní saláty ze špaldy a pohanky. V altánku nad farmou proběhla žhavá diskuse se zemědělci a zástupci Svazu PRO-BIO. Mnoho návštěvníků spojilo akci s výletem do okolí.

Akce, jejímž duchovním otcem je nestor českého ekologického zemědělství Ing. Richard J. Barták, vznikla původně jako akt poděkování a ocenění aktivit a služeb farmářů, kteří se aktivně a dlouhodobě podílejí na rozvoji ekologického zemědělství v České republice. Budoucí držitel poháru je vybírán na základě návrhů laické veřejnosti a zástupců Svazu PRO-BIO. Hodnocena je nabídka a kvalita služeb, produkce bioproduktů, ekologická komplexnost hospodářství a celkový dojem. Akce je vyhlašována pravidelně poslední květnovou nebo první červnovou sobotu v roce a probíhá vždy v místě oceněného. Jejím vyvrcholením je slavnostní předání Bartákova hrnce a jeho symbolické naplnění zlaťáky v podobě jednoho tisíce čerstvě ražených desetikorun. Pro návštěvníky z řad odborné i laické veřejnosti je tradičně připravena exkurze po farmě, ochutnávka farmářských výrobků či prohlídka nejbližšího okolí farmy. Bartákovy hrnce probíhají vždy v atmosféře pohody a přátelského setkávání a jsou místem, kde můžete i za špatného počasí strávit příjemný sobotní den.

Za 11 let existence Bartákova hrnce byli oceněni tito farmáři:

1992 – paní Růžena Rebrošová z Osvětiman.
K tomu R. J. Barták: „Její statek mně připadal jako archa Noemova – bylo tam nejméně dvacet druhů šťastných zvířat, volně pobíhající prasátka mezi slípkami a kůzlaty a jako skutečná rarita páv, jezdící na koni.“
1993 – pan František Špatný z Bílska u Vodňan.
Dobře prosperující ekologická farma pro chov koz a produkci kozích biosýrů.
1994 – Ing. Petr Weidenthaler, zahradnictví Luční údolí v Machové u Zlína.
Exkluzivní zelinář, který posléze přesunul sídlo svého zahradnictví do Velehradu. Překrásnou biozeleninu prodává na tržnici ve Zlíně.
1995 – pan Jaroslav Netík ze Spáleniště u Dobrušky.
Původně údržbář textilních strojů, manželka učitelka hudby. Vytvořili malé hospodářství, kde pěstují zeleninu, chovají krávy a huculské koně a nabízejí ubytování turistům.
1996 – Ing. Martin Hutař ze Starého Města pod Sněžníkem.
Zakladatel a dodnes ředitel firmy PRO-BIO, s.r.o., našeho nejznámějšího zpracovatele bioproduktů.
1997 – Ing. Miloš Knápek z Horních Heřmanic.
Ekofarma zaměřená na chov masných plemen skotu a poskytující agroturistiku na velmi vysoké úrovni. Knápkovi dnes uvažují o zřízení chráněných dílen na své ekofarmě.
1998 – pan František Březík z Kostelce u Zlína.
Březíkovi jsou v okolí známí svým kravským biomlékem a tvrdým sýrem. Při předávání poháru uspořádali rodinný koncert vážné hudby.
1999 – Ing. Tomáš Křišťan z Milotiček (Pelhřimovsko).
Ing. Křišťan nejen vede statek zaměřený na produkci biobrambor a chov ovcí, ale navíc učí na střední zemědělské škole v Humpolci, která se věnuje výuce ekologického zemědělství. Na statku také provádí polní pokusy a provozuje agroturistiku.
2000 – Ing. Zdeněk Ševčík z Pitína na Uherskohradišťsku.
Sadař, který pěstuje různé druhy ovoce a suší je ve vlastní sušárně. Je zapojen do hnutí Tradice Bílých Karpat.
2001 – paní Jana Radičová, farma Babiny u Ústí nad Labem.
Na své 770 ha velké farmě chová paní Radičová masný skot, kozy a koně. Pěstuje zde také ovoce a prodává sušené bylinné směsi. Pro zájemce nabízí vyjížďky na koních. Ve volném čase se věnuje muzicírování ve stylu country. Jejich rodinná country kapela zahrála i na slavnostním předávání ceny v Babinách.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz