Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Boj proti hladu v Etiopii podpořila hudba

27. 5. 2003
[BBC] -


Přes deset tisíc Etiopanů přišlo v neděli do hlavního města své země Addis Abeby na neobvyklý koncert. Organizátoři celé akce chtěli shromáždit přes milion dolarů na pomoc milionům lidí, kteří v důsledku sucha trpí hladomorem.

Inspirací byl podobný charitativní koncert z roku 1985. Tehdy vystoupily některé nejzářivější hvězdy rockové hudby a pro Etiopii se podařilo získat přes čtyřicet milionů dolarů.

Skromnější akce

Koncert začal písní nahranou speciálně pro tuto příležitost. Song nabádá Etiopany, aby s hladem bojovali jako by bojovali ve válce. Před osmnácti lety charitativní koncert přenášely televize do celého světa a hladomor v Etiopii rozbouřil svědomí celé generace. Letošní akce se rozsahem koncertu z roku 1985 ani nepřiblížila, návštěvníkům se nicméně zamlouvala myšlenka, aby Etiopané pomáhali sami sobě. "Naše země je chudá, víme to, chceme naší zemi pomoci a zároveň vidět koncert," řekla jedna z etiopských žen.

V Etiopii trpí závažným nedostatkem jídla přes dvanáct milionů lidí. Díky včasným varováním se prostřednictvím mezinárodní pomoci podažilo zabránit ještě horší katastrofě, ale v nejhůře postižených oblastech přesto děti umírají na podvýživu. Peníze, které se podařilo shromáždit na koncertu, sice pomohou, ale to nestačí. Aby jídlo dostali všichni hladovějící lidé v Etiopii, bude potřeba více mezinárodní pomoci.

Geldof opět v Etiopii

V roce 1985 koncert organizoval irský rockový hudebník Bob Geldof, který by měl v úterý přijet poprvé od té doby znovu do Etiopie. "Pořád slyšíme o boji proti chudobě, ale kde tedy jsou skutečné peníze, kde je ta ochota? Mezi lidmi v bohatších zemích je určitě vůle dělat, co je potřeba, na pomoc těm nejchudším na zemi. To se ukázalo v osmdesátých letech, kdy se i vlády probudily." "Ale přitom na summitu G8 si kolem stolu sedne sedm nejbohatších zemí na světě, budou na sebe impotentně štěkat kvůli hloupostem a nakonec nepřijdou s vůbec žádným řešením," odpovídá Geldof na otázku, zda si myslí, že politici dělají dost, aby odvrátili humanitární krizi.

Bob Geldof, v roce 1985 hlavní organizátor charitativního konceru na pomoc Etiopii, míní, že Evropané by se měli při pomáhání Africe připojit ke Spojeným státům: "Ať už si o Bushově vládě myslíme cokoli, je naprostá pravda, že co se týká Afriky, je tenhle kabinet nejaktivnější od dob Kennedyů. Jdou zkátka po určité cestě a evropští vůdci by se k nim měli přidat," říká.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz