Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ostravští úředníci podceňují nebezpečí PCB

2.4.2002
OSTRAVA [Arnika Ostrava]
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, tel: 0606/72 79 42

Ostravský magistrát se necítí být tím, kdo by měl něco dělat s vysoce toxickými polychlorovanými bifenyly (PCB)(1) v životním prostředí Ostravy, a nemíní se tímto problémem zabývat. Vyplývá to z jeho reakcí(2) na podněty sdružení ARNIKA.

Na problém s polychlorovanými bifenyly v Ostravě upozornilo Magistrát města Ostravy sdružení ARNIKA dopisem odeslaným před Vánocemi loňského roku. Sdělilo v něm, že v létě 2001 byla v Ostravě - Přívoze naměřena dosud nejvyšší(3) koncentrace PCB v České republice. Zároveň magistrát vyzvalo, aby se pokusil najít zdroj znečištění těmito látkami. Značné znečištění polychlorovanými bifenyly bylo naměřeno v letech 1996 - 97 i v řece Odře v Bohumíně(4). Vysoké jsou také koncentrace polychlorovaných bifenylů a dioxinů zjištěné v podkožním tuku osob z ostravsko-karvinské oblasti(5).

"Přestože vše nasvědčuje tomu, že Ostravsko patří mezi nejvíce zatížené oblasti PCB a dioxiny v České republice, žádný z orgánů státní správy nezačal podnikat razantní kroky, jež by vedly ke snížení rizika kontaminace životního prostředí těmito látkami. Naopak v roce 2001 byla v Ostravě uvedena do provozu spalovna odpadů s PCB pro celou republiku. Chceme státní správu přimět k činům novou regionální kampaní," řekl na dnešní tiskové konferenci ARNIKY vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů, RNDr. Jindřich Petrlík. Polychlorované bifenyly a dioxiny patří do skupiny dvanácti nejtoxičtějších látek na světě (souhrnně nazývaných persistentní organické látky), k jejichž zákazu či eliminaci má posloužit nová mezinárodní úmluva(6) podepsaná v květnu 2001 ve Stockholmu.

"Oslovili jsme odborníky věnující se těmto toxickým látkám soustavněji a požádali státní instituce o informace o PCB podle zákona o právu na informace o životním prostředí. Zatímco ze státních úřadů reagovala jen Česká inspekce životního prostředí, a to jen stručně, oslovení odborníci nám ochotně odpověděli," informovala o prvních krocích ostravské kampaně vedoucí ARNIKY - Ostrava, Lenka Daňhelová.

Vedoucí týmu zaměřeného na monitoring perzistentních organických látek v Evropě, profesor Ivan Holoubek z Masarykovy univerzity v Brně, k naměřené hodnotě v Ostravě mimo jiné napsal: "Koncentrace PCB zjištěná v Ostravě-Přívoze je vyšší nežli v okolí Chemka Strážské(7), což podle mne značí přítomnost typu zdroje znečištění jako může být laguna, odkaliště, skládka..." Holoubek také uvedl, že pozaďové koncentrace PCB v ovzduší čistých oblastí se pohybují v hodnotách 50 - 100x nižších nežli byla ta naměřená v Přívoze.

K dovozu odpadů s obsahem PCB do Ostravy získala ARNIKA jedinou informaci od České inspekce životního prostředí: "... v důsledku zahájení odstraňování těchto druhů odpadů v roce 2001 ve zmíněné spalovně společnosti Aliachem a. s. (jediná v ČR) jsou tyto sváženy, dle obchodních aktivit firem v oblasti odpadového hospodářství z celé ČR." Žádný ze státních úřadů zatím nesdělil, v jakém množství se odpady s PCB do Ostravy dovezly.


(1) Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtější látkou v odpadech.

Polychlorované bifenyly v již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, disfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.

(2) Informaci o extrémně vysoké koncentraci polychlorovaných bifenylů poskytnutou sdružením ARNIKA označil Ing. Jiří Michalík z odboru životního prostředí ostravského magistrátu v dopise z 8. 1. 2002 podepsaném jeho vedoucím za "téměř poplašnou zprávu". Na následně nabídnutou schůzku k této problematice ze strany sdružení ARNIKA pak v dalším dopise (z 5. 3.) nereagoval a odkazoval na jiné orgány státní správy, přestože právě Magistrát města Ostravy by měl mít přehled o pohybu odpadů obsahujících polychlorované bifenyly, které by mohly být zdrojem značné zátěže Ostravska těmito látkami.

(3) Z vyjádření RNDr. Libora Jecha, CSc. z laboratoře Axys-Varilab: "Výsledek letního měření 18.500 pg/m3 je nejvyšší hodnota, kterou jsme v ČR měřili. Druhá nejvyšší 3.700 pg/m3 je z Liberce v létě 1997. Hodnota z Ostravy Poruby 1.682 pg/m3 je v naší databázi osmá nejvyšší z cca 100 údajů,..."

(4) Výsledky měření uvádí "Statistická ročenka životního prostředí v České republice 2000" vydaná Ministerstvem životního prostředí ČR.

(5) Podle informace Ministerstva zdravotnictví ČR z 16. 10. 1998 poskytnuté Centru pro podporu občanů (dnešní pobočce sdružení ARNIKA, dřívější sekci Dětí Země).

(6) Nová mezinárodní dohoda o tuctu nejtoxičtějších látek na světě (tzv. perzistentních organických látkách) je podle místa svého vzniku nazývána Stockholmskou úmluvou. K jejímu podpisu došlo 23. května 2001. Zakazuje osm pesticidů, dvě průmyslové látky a stanovuje nutnost eliminovat zatížení životního prostředí dioxiny, které vznikají například spalováním chlorovaných látek anebo jako nechtěný vedlejší produkt některých chemických výrob. Česká republika ji podepsala, stejně jako například Polsko, Evropská unie, Slovinsko, Ukrajina anebo USA (celkem 70 států) hned ve Stockholmu. Její ratifikaci Českou republikou nyní projednává Senát Parlamentu ČR.

(7) V chemické továrně Chemko Strážské se mezi roky 1959 - 1983 polychlorované bifenyly přímo vyráběly. Důsledkem této výroby je dosud trvající kontaminace místa těmito vysoce nebezpečnými látkami. Byla zde naměřena koncentrace PCB v ovzduší přesahující 11.000 pg/m3. V Ostravě-Přívoze zjištěná hodnota byla vyšší nežli 18.000 pg/m3.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz