Tiskové zprávy NNO
Populace divokých prasat je nejvýznamnějším rezervoárem afrického moru prasat, který ohrožuje produkci prasat domácích a možnost exportu vepřového masa a výrobků z něj. První výskyt afrického moru prasat na území České republiky byl potvrzen u dvou uhynulých kusů divočáků v katastrálním území Přítluky u Zlína dne 21. a 22. června 2017. Vzniklé ohnisko onemocnění se následně podařilo eradikovat, avšak vzhledem k současné situaci v Evropě lze očekávat opětovný výskyt onemocnění v ČR. Proto se hledají další metody omezení jeho šíření.
::životní prostředí::
Produkty z kukuřičné mouky jsou nejběžnějším pokrmem v celé východní Africe, navíc dostupné pro všechny vrstvy obyvatelstva. Vzhledem k příznivým podmínkám pro pěstování kukuřice v Tanzanii se zde česká společnost Kotiš s.r.o. rozhodla vytvořit dobře fungující a ziskovou firmu, která začala vyrábět kukuřičnou mouku s cílem dosáhnout v letošním roce objemu 400 tun měsíčně. V rámci projektu podpořeného Programem B2B České rozvojové agentury a šetrného k životnímu prostředí získají místní farmáři možnost dlouhodobých kontraktů na odběr kukuřice.
::životní prostředí::
Vláda ČR neschválila termín konce spalování uhlí dle loňského usnesení Uhelné komise, která doporučila rok 2038. Dle informace, kterou poskytl vicepremiér Jan Hamáček Deníku N [1], se ministři a ministryně dohodli, že návrh komise musí nejdřív projít meziresortním připomínkovým řízením. Část členů vlády se v předchozích dnech vyjádřila pro dřívější termín, tedy rok 2033. Mezi nimi byl i ministr životního prostředí Richard Brabec, ale také členové vlády za ČSSD, zejména ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr kultury Lubomír Zaorálek a vicepremiér Jan Hamáček, který avizoval podporu rychlejšího odklonu od uhlí od všech ministrů za ČSSD. Po co nejrychlejším konci těžby uhlí volal i ministr zdravotnictví Jan Blatný [2]. Na nedostatek podkladů pro schválení doporučení pak upozorňovala především ministryně sociálních věcí Jana Maláčová.
::životní prostředí::
Během šesti let od vzniku první rezervace velkých kopytníků v České republice se divocí koně v tuzemsku stali velmi populárním fenoménem. Na sociálních sítích získali na dvě stě tisíc fanoušků. Jen na Faceboku ochranářské společnosti Česká krajina, která první rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice založila, získali divocí koně v minulých dnech již více než 40 000 fanoušků.
::životní prostředí::
Výzkumníci Tomáš Chabada a Jan Krajhanzl z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity dnes spolu s Hnutím DUHA představili aktuální výsledky a trendy z analýzy domácích i evropských výzkumů veřejného mínění v otázkách obnovitelných zdrojů energie (OZE). Objektivní data o názorech a preferencích veřejnosti ukazují jejich větší oblibu než např. uhelných či jaderných. Tato klíčová zjištění by měla být brána v potaz i během aktuální debaty v Poslanecké sněmovně o novele zákona o podporovaných zdrojích energie.
::životní prostředí::
Projekty třídímolej.cz a KAMsNIM.cz spojuje společný cíl - správné nakládání s jedlými oleji a jejich recyklace. Velké množství obyvatel je bohužel stále vylévá do dřezů či toalet a plýtvají tak nejen cennou surovinou, ale zatěžují také kanalizační soustavu.
::životní prostředí::
Nepromyšlená živelná těžba českých lesů postižených hynutím smrkových a borových lesů má další, dosud nediskutované důsledky. Jen v roce 2019 uniklo díky těžbě lesů do atmosféry 15 milionů tun CO2. Uvádí to podkladový materiál Ministerstva zemědělství, který Hnutí DUHA získalo [1]. Pro srovnání – je to více, než všechna osobní auta a dodávky dohromady [2]. Až do roku 2018 přitom lesy naopak uhlík zadržovaly a pomáhaly zmírňovat klimatické změny. Část viny na tom nesou špatná rozhodnutí ministerstev zemědělství a životního prostředí.
::životní prostředí::
Dnes projednaný návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny [1] navzdory varování odborníků obsahuje odnětí kompetencí státní ochraně přírody, díky kterým mohla chránit naše lesy před nadměrným a nebezpečným zaváděním nepůvodní douglasky tisolisté [2]. Tou chtějí někteří lesníci nahradit hynoucí smrkové lesy [3]. Za záchrannou brzdu nyní mohou zatáhnout poslanci a poslankyně.
::životní prostředí::
Už v roce 2015 zahájila Česká rozvojová agentura v Moldavsku projekt, jehož cílem je zkvalitnění péče o osoby s duševním onemocněním a mentálním postižením. V současné době probíhá již třetí část tohoto projektu, kterou realizuje Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Vzhledem ke komplikacím ovlivněným koronavirovou pandemií a vládními opatřeními jak na české, tak na moldavské straně, bylo nutné některé aktivity převést do online režimu. V tomto režimu začali pracovat také moldavští odborníci a díky tomu se podařilo realizovat většinu naplánovaných činností.
::sociální oblast::
Norská poslankyně Solveig Schytz nominovala celosvětové skautské hnutí na Nobelovu cenu míru za rok 2021. Skautské hnutí tvoří na 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Jde o největší výchovné hnutí na světě.
::životní prostředí::
Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v České republice alespoň částečně dvaadvacet vlčích teritorií. Devatenáct z nich v pohraničních oblastech, některá na naše území zasahovala jen nepatrně. Ve čtrnácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2019 [1] se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.
::životní prostředí::
Mladý lezec na ledu se včera po poledni zranil v oblasti Velkého Štolpichu, když mu na nohy spadl utržený větší kus ledu, následoval obtížný transport.
::životní prostředí::
Pětadvacetiletý muž se včera odpoledne ztratil svým kamarádům pod vrchem Kněhyně, pátralo po něm asi 50 horských záchranářů a policistů.
::životní prostředí::
Dvě ženy ve věku 69 a 64 let ve zcela nevhodné obuvi se včera odpoledne vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí, po jedné pátrala Horská služba i Policie ČR.
::životní prostředí::
Rozvíjet děti po všech stranách je jedním ze základních cílů spolku Pionýr. Nyní chce obzory dětí rozšiřovat také ve vztahu ke starší generaci. Právě proto vznikl dlouhodobý projekt Babi, dědo (s podtitulem Jaké to bylo, když byli tvoji prarodiče malí?), který má za sebou první část a aktuálně vstupuje do další etapy. „Projekt je založen na úkolech pro děti a necílí pouze na naše členy, ale i jejich kamarády či sourozence. Je zkrátka pro všechny děti, které se chtějí zapojit,“ vysvětluje 1. místopředsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.
::sociální oblast::
Dne 24. ledna 2021 uplyne 150 let od úmrtí význačného lesníka lesmistra Josefa Johna, který se stal zakladatelem ochrany Boubínského pralesa. Pietní setkání u jeho hrobu ve Vimperku proběhlo v předstihu již 12. srpna 2020 jako součást demonstrace "Zachraňme prales a lesy na Boubíně" (svolavatelé byli: Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Hnutí život, z. s., Zachraňme Šumavu, z. s. Petr Martan tam přednesl tento slavnostní projev:
::životní prostředí::
Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku. Jde o bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 11. 2. 2021 se uskuteční mezinárodní konference POČÍTÁME S VODOU, která se již tradičně věnuje nejnovějším trendům v oblasti hospodaření se srážkovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Konferenci pořádá 01/71 ZO ČSOP Koniklec, uskuteční se online.
::životní prostředí::
V prosinci 2020 jsme ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy slavnostně představili zprávu o stavu a výhledech evropského životního prostředí SOER 2020. Zprávu každých 5 let zpracovává Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Zprávy SOER hodnotí trendy a monitorují dosažený pokrok směrem ke stanoveným environmentálním cílům EU.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o plánu na výstavbu obrovského překladiště zboží z Asie u slovenského města Holíč nedaleko Hodonína, který vyšel v časopise A2 (20.01.2021).
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|