Názory, komentáře, publicistika
Jan Miessler, Sedmá generace
Bývaly časy, kdy liberální novináři (tvořící většinu redakcí), zřejmě ještě odkojení Milerovým legendárním Krtkem ve městě, brali přírodu vážně a o snahách ekoaktivistů psali se sympatiemi. Dávno již tomu. Progresivní potenciál polistopadové žurnalistiky se zřejmě vyčerpal a v souvislosti s životním prostředím se čím dál méně píše o životním prostředí a čím dál víc o technologii moci. Kdo se chce v dění kolem české přírody orientovat, neobejde se bez Machiavelliho praktické příručky Vladař.
Jiří Dlouhý, STUŽ - Společnost pro trvale udržitelný život
Stanovisko Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) č.117 k dalšímu pokusu ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Kocourka prosadit ve vládě ČR prolomení územních ekologických limitů těžby v SHP v rozporu se závazkem vlády obsaženým v jejím programovém prohlášení.
Čestmír Hrdinka, Greenpeace
Vážený pane předsedo vlády, v zájmu bezpečnosti a prosperity České republiky Vás žádáme, aby se vláda České republiky připojila k provedení zátěžových testů jaderných elektráren navržených na úterní mimořádné schůzce k jaderné bezpečnosti EU a zároveň nově zanalyzovala budoucnost tuzemské jaderné energetiky.
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky
Vážený pane premiére, při zahájení summitu EU v Bruselu jste vyjádřil své přesvědčení o nutnosti renesance jaderné energetiky mj. z důvodu ochrany klimatu. Zároveň jste odpor proti jaderné energetice označil za předsudek a nikoli racionálně podložený názor.
Miroslav Patrik, Veronica
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o pokrytectví a chamtivosti Prvního světa vůči Druhému a Třetímu při snaze udržet biologickou rozmanitost na planetě, a to na příkladu státem řízené a placené likdvidace posledních zbytků přírody výstavbou jezu v Děčíně a plavební komory přes Slavíkovy ostrovy při tzv. splavňování Labe.
Amnesty International, Amnesty International v ČR
Tragédie v Bhópálu je nejhorší známou průmyslovou havárií v historii. Přestože od této události uplynulo dlouhých dvacet šest let, její následky jsou aktuální dodnes. Areál továrny zůstal zamořený jedovatými látkami, které se z něj šíří do okolí. Oběti havárie mnohdy nedostaly žádné či jen minimální odškodnění. A viníci se nedávno dočkali potrestání ryze symbolického.
Eva Karcher, Goethe-Institut Prag
Ne ekonomická, ale ekologická je nová klíčová hodnota při pátrání po etické estetice. Jednou budou umělecky založení rodiče vyprávět svým dětem následující příběh: Byl jednou jeden žralok tygří. Ten ležel mrtvý v obrovském skleněném akváriu naložený do formaldehydu. A proč tam ležel? Protože to tak chtěl jeden umělec.
Michal Křivohlávek, Auto*Mat
Vážený pane primátore, tunel Blanka je nejdražší a největší městskou stavbou, hrazenou z veřejných rozpočtů, tedy z peněz daňových poplatníků. Zahrnul jste ji do svého volebního programu a spojil s ní a s její obhajobou značnou část své politické kariéry. Před časem jste se vsadil s iniciativou Auto*Mat, že výsledná cena tunelového komplexu Blanka nepřekročí cenu, za niž tuto veřejnou zakázku za 21,205 miliardy korun získala v soutěži společnost Metrostav. V případě, že se stavba prodraží, jste se zavázal odpracovat 50 hodin veřejně prospěšných prací podle zadání Auto*Matu. Jsme přesvědčeni, že nastal čas, abyste svému závazku dostál.
Monika Machová Wittingerová, Edvard Sequens, Martin Sedlák, Pavel Vlček, Econnect
Vážený pane komisaři, obracíme se na Vás v souvislosti s plánovanou dostavbou 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Chtěli bychom Vás touto cestou upozornit na závažné bezpečnostní nedostatky této elektrárny.
Michal Bartoš, Ekolist
Michal Medek, člověk dlouhodobě působící v environmentálním vzdělávání, se společně se svými studenty na Masarykově univerzitě zamýšlí nad kvalitou programů o přírodě pro školní děti. Nedávno jsme s ním vedli řeč o penězích jdoucích ze státních prostředků do vzdělávání o ekologické problematice. Poprvé v historii byly finance do této oblasti veřejně zpochybněny. Posteskli jsme si společně, jak jinak. Nakonec mi Michal řekl: „V něčem pravdu mají - bude potřeba jasněji dokazovat jaký mají environmentálně vzdělávací programy pro školy smysl a jak naplňují své cíle.“
Miroslav Patrik, Děti Země
Úvaha předsedy Dětí Země Mirolava Patrika o vztahu člověka ke krajině, která vyšla v časopise A2 dne 20. ledna 2010.
Miroslav Patrik, Děti Země
Úvaha předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o činnosti a důležitosti ekologického hnutí od konce 80. let, která zkráceně vyšla v časopisu Sedmá generace č. 6/2009 (18. 12. 2009).
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|