Výstava Tento měsíc menstruuji se představí v Brně
4. 10. 2005 - BRNO [Econnect / Feminismus.cz]
Cílem výstavy je především hovořit o menstruaci jako nedílné součásti života ženy, ačkoli je v naší společnosti považována za nečistou a skrývání hodnou. "Společenská nepřijatelnost" menstruace jako tělesné funkce spojené s mateřstvím je v rozporu s oslavováním žen jako matek a mateřství jako jejich životního - a často jediného - poslání. Navzdory emancipačnímu hnutí druhé poloviny dvacátého století, které vrátilo menstruaci do veřejného prostoru, je dle Kristy Feigl-Procházkové stále šířeno menstruační tabu, tedy nutnost potlačovat projevy menstruace ("menstruovat jako bych nemenstruovala"). Výstava má široké veřejnosti přiblížit některá genderová témata a rozpoutat debatu i mezi lidmi mimo akademické kruhy.
Většina exponátů je převzata ze stejnojmenné výstavy, kterou na jaře roku 2004 v pražské Gallery Art Factory připravila organizace Gender Studies. Umělci a umělkyně přistoupili k tématu menstruace různě; je proto možné shlédnout nejen obrazy či fotografie, ale i umělecká videa a instalace.
K vystavujícím mimo jiné patří Roman Franta, který je známý především díky svým obrazům složeným z brouků, Lenka Klodová patřící do umělecké skupiny Matky a otcové, fotografka Gabriela Kontra, která působí na katedře fotografie na FAMU v Praze, akademický sochař a částečně i fotograf Jiří Plieštik působící jako odborný asistent na AVU v Praze, kde vystudoval obor sochařství. Na menstruační výstavě prezentuje své fotografické práce vytvořené spolu s Brit Jensen. K vidění budou i videa Jany Štěpánové, ruční práce sestavené z menstruačních vložek od Jitky Žabkové a vyšívané vložky Pavlíny Binkové. Na výstavě se představí celkem deset žen a dva muži.
Původní nápad uspořádat výstavu s tématem menstruace ve formě malého happeningu pochází od Jiřiny Šiklové, zakladatelky obecně prospěšné společnosti Gender Studies, a zástupkyň této organizace. Odezva z řad umělců a umělkyň byla však natolik pozitivní, že se výstava Tento měsíc menstruuji konala v mnohem větším rozsahu a byla určena široké veřejnosti, nejen okruhu příznivců a příznivkyň Gender Studies.
Výstavu budou doprovázet doprovodné akce: projekce filmu Anatomie pekla (rež. Catherine Breillat) ve čtvrtek 20. října na Fakultě sociálních studíí (Joštova 10) se zahájením ve 20:00; a také divadelní představení Nemoc aneb Moderní ženy od Elfriede Jelinek pod režií Jiříh Honzírka. Představení je naplánováno na středu 26. října od 19.30, v Divadle 7 a půl.