Zákon o nelékařských povoláních omezuje činnost porodních asistentek
15. 12. 2003 - PRAHA [APERIO/ ECN]
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden ve třetím čtení zákon o nelékařských povoláních. Poslanci rozhodli o tom, že přestane existovat svébytná profese porodních asistentek a že české ženy budou po vstupu do EU při výběru péče v těhotenství, při porodu a po něm odkázány výhradně na monopolní péči lékařů, jejichž nařízením budou porodní asistentky podléhat.
„Rozhodnutí poslanců je nepochopitelné,“ říká Ivana Königsmarková, předsedkyně České asociace porodních asistentek. „Pokud zákon projde i v Senátu, bude to znamenat, že žádná porodní asistentka, pokud není zároveň dětskou sestrou, nebude moci prokázat způsobilost k samostatnému výkonu povolání bez odborného lékařského dohledu, protože zákon přikazuje měsíční praxi na novorozeneckém oddělení. Tam ale podle dosud platných zákonů porodní asistentka pracovat nemůže. Odhlasovaná verze zákona je v rozporu s mezinárodní definicí porodní asistentky, s doporučeními WHO a s evropskými směrnicemi, takže přijetí zákona v navrhované podobě bude našim a zahraničním porodním asistentkám bránit ve volném pohybu pracovních sil a ve vzájemném uznávání vzdělávání, což je skutečnost opakovaně kritizovaná Komisí EU. Něvěřím proto, že jde o definitivní rozhodnutí,“ tvrdí Königsmarková.
Poslanci rozhodli o zániku samostatných porodních asistentek navzdory výsledkům reprezentativního průzkumu agentury STEM z roku 2000, který ukázal, že pro 20 % českých prvorodiček a pro 25 % matek s dítětem do 1,5 roku je výhradně lékařsky orientovaný model porodnictví nepřijatelný. Pokud tyto ženy nebudou mít po přijetí navrženého zákona možnost volby, lze předpokládat, že mnohé z nich nebudou nový zákon respektovat, protože jej vnímají jako protiprávní.
„Pokud ženy všude v Evropě mají právo svobodné informované volby, proč by je po vstupu naší země do EU mít neměly české ženy?“ ptá se Olga Gajićová, výkonná ředitelka sdružení Aperio – Společnosti pro zdravé rodičovství, a dodává: „Kancelář Aperia často kontaktují ženy, které se ptají po službách soukromých porodních asistentek a které pro své těhotenství a porod hledají sociálně zaměřenou, individuální péči bez nadbytečných intervencí. Pokud zákonodárci zůstanou k potřebám těchto žen hluší, celou záležitost bude zřejmě muset vyřešit mezinárodní soud ve Štrasburku.“