Severní Čechy si zaslouží obnovu, nikoliv další ničení
23. 11. 2005 - MOST [KDU-ČSL]
Územní limity těžby hnědého uhlí závazně určilo vládní usnesení již v roce 1991. Postupně byly zakotveny do všech státních koncepcí – surovinové, energetické, životního prostředí – a do krajského územního plánu. Naposledy ministr Ambrozek uhájil zachování limitů při rozhodování o Státní energetické koncepci (SEK). Jejím schválením na jaře 2004 vláda potvrdila pokračování útlumu uhelného hornictví. SEK nepočítá s těžbou uhlí za hranicemi limitů. Výrazně má naopak růst využívání obnovitelných zdrojů energie.
Dosavadní územní plán Ústeckého kraje se zachováním limitů počítá. Krajským úřadem zveřejněný návrh konceptu nového plánu sice uvádí jako jednu z možností zrušení územních limitů těžby, zároveň ale obsahuje jasné doporučení zastupitelům, aby hlasovali pro zachování obcí. Pro jejich rozhodování by měl být rozhodující hlas zdejších občanů – obyvatelé Horního Jiřetína a Černic dali v referendu jasně najevo, že si bourání svých domovů nepřejí. V jejich úsilí je podporují i stovka okolních obcí, Svaz měst a obcí ČR i KDU-ČSL.
Případnou těžbou za limity by byly ohroženy také další severočeské obce. Likvidací Chemopetrolu Litvínov by o práci přišly tisíce lidí z regionu. Těžební pole by odřízlo od civilizace toto město, turisticky atraktivní kulturní památku zámek Jezeří, unikátní arboretum či horské obce (jako je např. Hora sv. Kateřiny). Poslední zbytky původního osídlení a zachovalé krajiny, opravené a nově postavené domy, investice a pracovní místa, to vše má penězi sotva vyčíslitelnou hodnotu.
Limity přitom neznamenají konec uhelného hornictví. Ze sedmi těžebních lokalit se týkají pouze dvou, z toho jen v jednom případě chrání limity právě obce. A právě zde chce soukromá firma realizovat svůj záměr, který je v rozporu se státní politikou, krajským plánem, rozvojovými plány obcí i rozhodnutím občanů.
Opatření k zajištění nových pracovních příležitostí a rozvoje dosud zanedbávaných venkovských i městských oblastí obsahuje klíčový programový dokument KDU-ČSL „Zelená pro venkov“. Libor Ambrozek prosadil zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie, který v následujících několika letech přinese nové investice v řádu desítek miliard korun. Vláda schválila program zavádění alternativních paliv v dopravě, který připravilo ministerstvo životního prostředí. Libor Ambrozek také zveřejnil návrh koncepce výnosově neutrální ekologické daňové reformy a připravuje program podpory environmentálních technologií.
„Platné vládní usnesení o limitech těžby hnědého uhlí garantuje zachování nezničených zbytků původního osídlení a krajiny. V obcích jako Horní Jiřetín, Černice či Litvínov umožňuje rozvíjet podnikání a stavět nové rodinné domy. Šanci pro rozvoj regionu představují moderní čisté technologie, obnovitelné zdroje energie jako je například biomasa, které povedou k lepšímu využívání půdy a přinesou i nová pracovní místa. Severní Čechy už potřebují skutečnou záruku dalšího rozvoje, ne další nejistotu,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).
„Pozice státu i kraje je jasná. Vláda uložila ministerstvům, krajům a dalším institucím, aby respektovaly limity těžby uhlí a ty byly zakotveny do všech politik, koncepcí a plánů na celostátní i krajské úrovni. Pouze ministerstvo průmyslu a obchodu nedokázalo splnit svou práci a zatím neprovedlo odpis zásob. Žádný člen vlády dosud nepředložil argumenty či odborné studie, které by platné usnesení vlády zpochybnily,“ říká Daniel Vondrouš, tajemník ministra životního prostředí, který se problematikou územních limitů těžby zabývá.
„Prosazujeme efektivnější výrobu a spotřebu, podpoříme nové technologie, které přinesou nová pracovní místa v perspektivních oborech. Nabízíme příležitosti, kterých Severočeši dokáží využít,“ zdůrazňuje náměstek ministra dopravy a lídr krajské kandidátky KDU-ČSL Jiří Kubínek.
„Chceme zvyšovat kvalitu života obyvatel našeho v nedávné historii těžce zasaženého regionu. Nemůžeme proto souhlasit s dalším plošným ničením sídel a krajiny, jak se to dělo za komunismu, “ říká předsedkyně Okresní organizace KDU–ČSL Most Hana Nováková.
Obec Horní Jiřetín oslovila dopisem Jiřího Paroubka. Apeluje v něm na předsedu vlády, aby hájil zájmy Severočechů a nikoliv pouze jedné firmy. „Občané Horního Jiřetína a Černic rozhodli v referendu drtivou většinou pro zachování limitů. Chceme tu žít a pracovat, chceme zachovat naše domovy pro nás i naše děti. Cítíme se ohroženi soukromou firmou, která bezohledně v zájmu svého zisku prosazuje zničení našeho regionu. Nevěříme, že by ji předseda vlády v tomto počínání skutečně podporoval,“ uvádí v dopise Vladimír Buřt, zastupitel Horního Jiřetína (zvolený za KDU-ČSL).
Rostislav Kadlec