Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Manifest iniciativy Za Česko kulturní

20. 5. 2009 - Za Česko kulturní, Za Česko kulturní

Milí přátelé, vážení kolegové! Patrně jste zaznamenali letošní zkrácení dotací ministerstva kultury určených tzv. živé kultuře v průměru o 35 procent. Tento neodůvodněný krok už tak malých částek silně, v mnoha případech likvidačně zasáhl všechny obory živé kultury. Nastalá akutní situace je ovšem jen jedním z projevů dlouholeté devastační kulturní politiky v České republice. Po mnoha zkušenostech jsme došli k názoru, že je nejvyšší čas se spojit a vytrvale prosazovat konkrétní požadavky.

Proto jsme založili iniciativu Za Česko kulturní, která vyzvala k dialogu vedení ministerstva kultury a předložila mu čtyři základní požadavky:

1. dorovnání grantových rozpočtů na úroveň minulého roku

2. aktivní dialog ministerstva se zástupci iniciativy

3. naplňování Koncepce účinnější podpory umění na roky 2007–13

4. 1% ze státního rozpočtu na kulturu

Tyto základní body je třeba nyní prosadit nejen na ministerstvu kultury, ale i v dalších orgánech státní správy, včetně vlády. Nedávné pražské Fórum pro kreativní Evropu sneslo dostatek argumentů, o které se můžeme opřít.

*JAK PODPOŘIT INICIATIVU? <http://www.zaceskokulturni.cz/pridejte-se/>*

**Programové materiály iniciativy Za Česko kulturní najdete v příloze této zprávy a v úplnosti na http://www.zaceskokulturni.cz/program/. Pokud se se záměry iniciativy ztotožníte, *přihlaste se prostřednictvím webového formuláře* na www.zaceskokulturni.cz/pridejte-se/ <http://www.zaceskokulturni.cz/pridejte-se/>.

Na těchto stránkách najdete více o tom, jak se můžete Vy osobně nebo Vaše organizace do iniciativy zapojit. Naleznete zde také informace o společných aktivitách, zprávy z jednání s politickými reprezentanty, prostřednictvím těchto stránek budete rovněž moci komunikovat se všemi, kdo jsou do iniciativy zapojeni.

*POSÍLEJTE TENTO ODKAZ PROSÍM DÁL.*

Prvním konkrétním veřejným vystoupením bude veřejné shromáždění *za Česko kulturní s happeningem Kultura nad zlato! (neděle 24. května 2009) *na podporu výše uvedených požadavků. Na této akci se mohou představit české neziskové kulturní organizace. Sledujte podrobnější údaje na zmíněné webové stránce.

*Obracíme se na Vás: pokud necháme věci **pl**ynout bez odezvy, je zřejmé, že další roky se na kulturu dostane ještě méně prostředků a tato oblast bude dále marginalizována. Buďme aktivní a důslední – nesmiřujme se s neuváženým, destruktivním postojem politiků! *

Jana Návratová, šéfredaktorka časopisu Taneční zóna
Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue
Robert Krumphanzl, šéfredaktor a jednatel nakladatelství Triáda
Libuše Bělunková, šéfredaktorka kulturního čtrnáctideníku A2
Vít Havránek, ředitel galerie Tranzit display a koordinátor Fóra profesionálních neziskových galerií současného umění v ČR
Petr Šourek, divadelní režisér a překladatel
Šárka Havlíčková, umělecká ředitelka divadla Alfred ve dvoře
Pavel Štourač, umělecký ředitel divadla Continuo
Marta Lajnerová, místopředsedkyně sdružení Artn
Miroslav Pudlák, ředitel Hudebního informačního střediska
Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa

Budeme tancovat na dvorcích - 20. 8. 2009 - Mgr. Roman Svitáček

Milí přátelé, vážení kolegové!
Patrně jste zaznamenali některé iniciativy nás učitelů, kdy jsme opět upozorňovali na krátící se dotace do školství a snižování reálných platů pedagogů, což vede k odlivu schopných učitelů, zvyšování počtů učitelů v důchodovém věku, učitelů bez kvalifikace a samozřejmě ještě posilují již tak nevyhovující feminizaci školství. Všechny tyto naše iniciativy jsou, pokud si již vůbec někdo všimne, provázeny mediálními útoky, kdy se opět a opět dozvídáme, co to vlastně ti učitelé vůbec chtějí, když mají pořád prázdniny, ve škole jsou sotva 4 hodiny denně a nic nedělají, jenom šikanují děti.
Musím konstatovat, že díky této všenárodní podpoře vzdělávání se můj nominální plat po 20 letech pedagogické praxe dostal zpět na úroveň roku 2001, ovšem s tím, že učím o 3 hodiny týdně více než tehdy a ve třídách je v průměru o 5 až 6 žáků více než tehdy. Neznám žádnou profesi, kde by tak rychle klesaly reálné příjmy a kde dokonce v poslední době klesají nominální příjmy při zhoršujících se pracovních podmínkách, než je právě pedagogická činnost ve školství.
Všechny vlády od roku 1989 měly ve svých programových prohlášeních vzdělání jako svou prioritu. A všechny vlády, když se jim nedařilo udržet plánovaný rozpočet, použily školství jako první resort, ze kterého odčerpávaly peníze, aby mohly zalepit vznikající mezery v obraně, dopravě či jiných zřejmě mnohem důležitějších resortech. Možná už jste zapomněli na éru takzvané optimalizace škol, když se rušily a spojovaly školy, a to nejen na vesnicích, aby se uvolněné budovy mohly prodat bankám, kasinům a jiným důležitým institucím. Tehdy nám to zdůvodňovali tím, že počet narozených dětí se stále snižuje a že tolik škol není třeba. Marně jsme argumentovali tím, že populace se mění v cyklech a že tzv. Husákovy děti budou mít již brzy také své děti a počet narozených dětí opět vzroste. Byli jsme označováni za blázny, a to i našimi superekonomy z nejvyšších míst. Dnes se ukazuje, že jsme měli pravdu my. K čemu to vede? Počet dětí ve třídách narůstá, děti z vesnic dojíždí do škol i desítky kilometrů. Budovy už školství nikdo nevrátí, stejně jako nikdo nepřijme zpět učitele, kteří tehdy museli resort opustit. I kdyby se vrátit chtěli, v rozpočtu už na ně není místo.
Před několika lety jste nám všichni záviděli a vyčítali tzv. 13. a 14. platy. Marně jsme argumentovali, že je to pouze nešťastné označení, že ve skutečnosti se jedná o pololetní a závěrečné prémie, které ani dohromady nedosahovaly výše jednoho měsíčního platu. Naše prémie byli pro národ nepřijatelné, zatímco miliardové prémie šéfům státních firem jako ČEZ, České dráhy a pod. jste všichni přecházeli mlčky. Nikdy jste se nepohoršovali nad tím, když chtěli přidat nádražáci, tramvajáci, zdravotní sestry nebo dělníci ze Škodovky. Jakmile se ozvali učitelé, celý národ se proti nim spojil. V tom nenávistném ryku už bohužel zaniklo, že zatímco nádražáci a spol. přidáno dostali, akce učitelů vždycky vyzněly naprázdno.
Mluví se vždycky o platech učitelů, ale přece to je jenom součást školského rozpočtu, který je mrzačen jako celek. Vám opravdu nevadí, kolik dětí dnes chodí do jedné třídy? Že tento počet, místo aby se snižoval, zůstává stejný nebo se dokonce navyšuje? Vám opravdu nevadí, v jakém stavu jsou některé školy a že v posledních letech dokonce několik škol spadlo? Opravdu je Vám jedno, že naše děti se učí s pomůckami z 19. století nebo s pomůckami, které po večerech připravují na koleně sami učitelé, zatímco v Německu nebo Rakousku mají super stavebnice, počítačové programy a další pomůcky, o kterých se nám může jenom zdát?
Možná svým manifestem dosáhnete toho, že Vám někdo na alternativní nebo živou kulturu přidá. Já tomu osobně moc nevěřím, ale přece jenom i ministr radši jde do divadla než do školy. Školství nepřidá nikdo, o tom není třeba diskutovat. Ale co - Vaše děti sice absolvují nekvalitní vzdělání, ale zase si kvalitně zatancují na dvorku. Třeba to opravdu stačí.
Já půjdu raději na noční směnu do skladu, protože v červenci a srpnu jako už několik let nejsem zaměstnanec školství. Ty dva platy, které by mi škola musela zaplatit, by zřejmě zruinovaly státní pokladnu. A tak mám jedinou jistotu, že v šuplíku už mám podepsanou smlouvu na září 2009 až červen 2010. Takže nikoliv 14 platů, ale 10. A žádné prázdniny, ale 2 měsíce manuální brigády. I my učitelé máme rodiny a musíme je živit.
Hezké tancování přeje
jeden z českých učitelů Roman

ODPOVĚDĚT


PŘIDAT REAKCI:
Autor:
Název: 
E-mail:
Text:
Do not fill, please:
Související odkazy
Manifest Za Česko kulturní

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz